این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد
سومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی (ویژه ی پایان نامه ها و رساله های برتر)
The Third Lifestyle Book Festival (Top Theses)

گزارش تفصیلی، آماری جشنواره


ارسال شده در تاریخ :
گزارش تفصیلی، آماری جشنواره

با سلام، به مناسبت هفته پژوهش، مجموعه چکیده های آثار دریافتی به همراه گزارش تفصیلی آماری سومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی در دسترس دانشجویان قرار می گیرد.بسم الله الرحمن الرحیم 

مصاحبه رئیس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر علیزاده رئیس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی و هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگویی، سیاستگذاری جشنواره را تبیین کردند: سبک زندگی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل موردتوجه فعالان، برگزیدگان و مدیران فرهنگی این سرزمین بخصوص مقام معظم رهبری است، زیرا از گستره‌های جدی پیشرفت و تمدن‌سازی در جامعه و همچنین از اصلی ترین سازه‌های حفظ و ترقی هویت یک ملت به حساب می‌آید. این دو مهم سبب شده است تا دشمن با به کارگیری ابزار فرهنگی به دنبال سلطه سبک زندگی غربی بر امت اسلامی باشد. دفتر تبلیغات اسلامی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و در امتداد رسالت ذاتی خود که احیا و توانمندسازی سبک زندگی اسلامی در همه ابعاد آن اعم از زندگی فردی و اجتماعی است، اقدام به برگزاری جشنواره کتاب سال سبک زندگی کرده است. دوره اول و دوم این جشنواره، با محوریت کتب سبک زندگی در دو محور کتب سبک زندگی و حوزه کودک و نوجوان در سال‌های گذشته برگزار گردید. این جشنواره، در سومین گام خود به موضوع پایان نامه ها و رساله‌های برتر در این حوزه پرداخته است.

شورای راهبری قطب‌های علمی فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به عنوان کارفرما و دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام به عنوان مجری جشنواره، اهداف برپایی گام سوم جشنواره را به عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه های ترویجی- پژوهشی میز کار تخصصی سبک زندگی اسلامی، چنین ترسیم کرده است:

شناسایی و تشویق محققان و آثار برتر؛

جهت‌دهی به پژوهش‌های دانشگاهی و حوزوی به سمت نیازهای حوزه سبک زندگی؛

هدایت محققان به طرف نوآوری در تولید محتوای علمی در حیطه سبک زندگی؛

و در آخر تقویت فرهنگ رقابت علمی صحیح در میان پژوهش‌گران اعم از دانشگاهی و حوزوی.

ایشان از دیگر اهداف این جشنواره را، تبیین مبانی و استاندارهای سبک زندگی با نگرش اسلامی ایرانی به همراه بررسی آسیب‌های موجود و گذشته و با هدف شناسایی استادان، صاحبنظران، نخبگان دانشگاهی و حوزوی دانستند؛ لذا تمرکز محورهای جشنواره ناظر به همین مسئله است.

 

قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی

مصاحبه دبیر علمی جشنواره

جناب آقای حجت‌الاسلام و المسلمین شمس الله مریجی ریاست محترم دانشگاه باقرالعلوم و دبیر علمی جشنواره  در گفتگویی، از جمله دلایل برگزاری جشنواره سبک زندگی را رهنمودها و دغدغه‌های مقام معظم رهبری در این خصوص دانستند. این جشنواره فرصت خوبی برای پرداختن به موضوع سبک زندگی است.  وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشور در حوزه مسائل اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی ناشی از سبک های زندگی است، افزود: همین مسائل، اهمیت پرداختن علمی به این مسئله، شناسایی و حمایت از نویسندگان و آثار پژوهشی تولیدشده را آشکار می‌کند. ایشان با اشاره به این نکته که سومین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی با همکاری و همت دفتر تبلیغات اسلامی، دانشگاه باقرالعلومعلیه السلام ، پژوهشگاه علوم و فرهنگ، دانشگاه‌های سراسر کشور، مراکز حوزوی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار شده است. دبیر علمی جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی بابیان اینکه سال‌های گذشته و در گام‌های اول و دوم برگزاری جشنواره، با تمرکز بر روی کتب بوده، در گام سوم، فراخوان بر رساله ها و پایان‌نامه‌ های مراکز حوزوی و دانشگاهی متمرکز است. حجت‌الاسلام مریجی ادامه داد: جشنواره کتاب سال سبک زندگی با هدف ایجاد بانک علمی و اطلاعاتی از مطالب سبک زندگی و ایجاد ادبیات و گفتمان علمی و عمومی در این مقوله برگزار شده است.  رئیس دانشگاه باقر العلوم8و دبیر علمی جشنواره در پایان خاطر نشان کردند که محور امسال این جشنواره بر روی کلیات سبک زندگی بوده و ان‌شاء الله در سال های آینده بر گستره و موضوعات سبک زندگی معطوف خواهد بود.

 

اداره پژوهش دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام و دبیرخانه جشنواره

گزارش تحلیلی آماری از جشنواره 
در ادامه گزارشی تحلیلی آماری از آثار دریافتی و فرایندهای ارزیابی خدمت محققین و دانشپژوهان عرصه سبک زندگی اسامی، تقدیم میگردد.

ردیف

رویکردهای سبکی در پایان نامه

فراوانی

1

دینی

197

2

اجتماعی

168

3

روان شناسی

87

4

پزشکی

42

جمع

494

 
سازمان ها مشارکت کننده

حوزه علمیه و مراکز حوزوی دانشگاهی: 87 پایان نامه

مراکز دانشگاهی: 411 پایان نامه
 

مرحله اول (دریافت آثار از طریق سامانه، رایزنی با مراکز آموزشی، مرجع علمی ایرانداک، ایمیل جشنواره و ...)

مجموع آثار دریافتی 498 پایان نامه، از این تعداد 294 اثر بصورت کامل و با قابلیت بررسی و 204 اثر ناقص و از چرخه جشنواره خارج گردید.
 

مرحله دوم (پایش 294 اثر کامل)

در این مرحله از بین 294 اثر، 62 عدد از پایان نامه ها بعد از پایش به کمیته جهت بحث و بررسی ارسال گردید.
 

مرحله سوم (ارزیابی آثار در کمیته)

از مجموع 62  پایان نامه بحث و بررسی شده در جلسه کمیته، 18 عدد از آنها مورد تایید واقع شد و جهت ارزیابی در اختیار اساتید محترم قرار گرفت.
 

ردیف

رویکردهای سبکی در پایان نامه

فراوانی

1

دینی

36

2

اجتماعی

13

3

روان شناسی

12

4

پزشکی

1

جمع

62


 
مرحله چهارم (نتیجه ارزیابی و داوری)

از 18 پایان نامه ای که به مرحله ارزیابی نهایی رسیدند 9 از عدد از پایان نامه ها توانستند امتیاز مورد نظر را کسب نمایند.
 

ردیف

رویکردهای سبکی در پایان نامه

فراوانی

1

دینی

7

2

اجتماعی

4

3

روان شناسی

6

4

پزشکی

1

جمع

18


 

مرحله پنجم: انتخاب آثار برگزیده

به اتفاق آراء، با توجه به کیفیت ارزیابی تفصیلی 9 اثر راه یافته به مرحله پایانی، هیچ اثری حائز عنوان «رتبه برتر» و «شایسته تقدیر» نگردید.

پس از بررسی آرا و رای‌گیری نهایی، 5 اثر ذیل به عنوان اثرِ «شایسته تحسین» انتخاب گردید:

بررسی انتقادی مبانی سبک زندگی زن مدرن، کارشناسی ارشد، دانشگاه باقرالعلوم8.

مبانی نظری سبک زندگی خانواده از منظر قرآن و روایات، کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبایی.

سبک زندگی مطلوب خانواده‌ی مسلمان و بررسی مقایسه‌ای سبک زندگی خانوادگی خانواده‌های معاصر با آن، کارشناسی ارشد، دانشگاه باهنر کرمان.
 

سبک زندگی سیاسی و مبانی نظری آن از منظر امام خمینیu، دکتری، دانشگاه فردوسی مشهد.

رابطه ویژگی های شخصیت و مولفه های سبک زندگی اسلامی با موفقیت در تبلیغ،کارشناسی ارشد، موسسه اخلاق و تربیت.
 

مرحله ششم: برگزاری اختتامیه

به گزارش دبیرخانه سومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی ویژه پایان نامه های برتر، آثار ذیل در کمیته علمی جشنواره به عنوان پژوهش های شایسته تحسین انتخاب گردید. 1. سبک زندگی سیاسی و مبانی نظری آن از منظر امام خمینی رحمه الله ، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده الهیات و معارف اسلامی (شهید مطهری) 2. سبک زندگی مطلوب خانواده‌ی مسلمان و بررسی مقایسه‌ای سبک زندگی خانوادگی خانواده‌های معاصر با آن، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی 3. رابطه ویژگی های شخصیت و مولفه های سبک زندگی اسلامی با موفقیت در تبلیغ، موسسه اخلاق و تربیت قم 4. بررسی انتقادی مبانی سبک زندگی زن مدرن، دانشگاه باقرالعلومعلیه السلام 5.مبانی نظری سبک زندگی خانواده از منظر قرآن و روایات، دانشگاه علامه طباطبائی ره لازم به ذکر است در این جشنواره هیچ اثری حائز رتبه برتر و شایسته تقدیر نگردید. زمان و شیوه برگزاری اختتامیه با توجه مصوبات ستاد ملی کرونا متعاقباً اعلام می گردد.
 

اعضای کمیته­ علمی جشنواره

 

ردیف

نام و نام خانوادگی استاد

اعضای کمیته­ علمی جشنواره

1

شمس الله مریجی

عضو هیات علمی و رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع)

2

مهدی علیزاده

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و رییس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی

3

محمدشیخ الاسلامی

مدیرکل فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی نمایندگی تهران

4

محمدقطبی جشوقانی

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی شعبه اصفهان و رئیس وقت میز تخصصی سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی

5

یارعلی کردفیروزجایی

عضو هیات علمی و معاون پژوهش دانشگاه باقرالعلوم(ع)

6

نعمت الله کرم اللهی

عضو هیات علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)

7

محمد کاویانی آرانی

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

8

علیرضا آل بویه

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

9

مهدی فدائی

عضو هیات علمی  و مدیر پژوهش دانشگاه باقرالعلوم(ع)

10

علیرضا فجری

دبیر قطب علمی- فرهنگی  اخلاق، خانواده و سبک زندگی

 


مجموعه چکیده های آثار دریافتی  

1

اولویت بندی عوامل موثر بر سبک زندگی در قصد خرید آپارتمان نوساز

مصطفی افشار

کریمی

دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده مدیریت

1392

ارشد

چکیده: پژوهش حاضر به بررسی رابطه بین سبک زندگی و قصد خرید آپارتمان نوساز و اولویت بندی عوامل موثر بر سبک زندگی در قصد خرید آپارتمان نوساز می پردازد. عوامل خارجی شامل فرهنگ، خرده فرهنگ، خانواده، طبقه اجتماعی، گروه مرجع، متغیرهای جمعیت شناختی، ارتباطات بازاریابی، فشار زمان و رفتار تولیدکننده می باشد و عوامل داخلی نیز نیاز، احساسات، دانش، تجربه، انگیزه و شخصیت را در بر می گیرد. روش تحقیق حاضر از نوع توصیفی- پیمایشی می باشد. جامعه آماری تحقیق دربرگیرنده متقاضیانی است که قصد خرید آپارتمان نوساز در مناطق 5،21 و 22 شهرداری تهران را دارند، حجم نمونه برابر با 384 نفر تعیین شد و از روش تصادفی خوشه ای برای نمونه گیری استفاده شد. پرسشنامه های جمع آوری شده با روش مدل معادلات ساختاری و استفاده از نرم افزار لیزرل مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت. در پایان تمامی فرضیات اصلی پژوهش تائید گردید. نتایج حاکی از آن است که رابطه مثبت و معناداری بین سبک زندگی و قصد خرید آپارتمان نوساز وجود دارد، همچنین تأثیر عوامل خارجی و داخلی بر روی سبک زندگی و قصد خرید آپارتمان نوساز تائید شد. یافته ها نشان داد در میان عوامل خارجی فرهنگ، خرده فرهنگ، خانواده، طبقه اجتماعی، گروه مرجع و متغیرهای جمعیت شناختی بر روی سبک زندگی تأثیر دارند اما تأثیر ارتباطات بازاریابی، فشار زمان و رفتار تولیدکننده روی سبک زندگی تائید نشد. تمامی عوامل خارجی بر اساس نتایج روی قصد خرید آپارتمان نوساز تأثیر دارند که در این میان تأثیر خانواده و طبقه اجتماعی بیشتر است. تأثیر نیاز، احساسات، دانش، تجربه، انگیزه و شخصیت بر روی سبک زندگی تائید شد و فقط در میان عوامل داخلی تأثیر دانش و شخصیت روی قصد خرید آپارتمان نوساز تائید نشد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- آپارتمان- قصد خرید

2

بازنمائی سبک زندگی مدرن در سینمای ایران

مهدی حیدریان بایی

دکتر تقی آزاد ارمکی

موسسه آموزش عالی سبز

1396

ارشد

چکیده: در این پژوهش سعی شده به روش تحلیل نشانه شناختی، تصویر سبک زندگی مدرن در سه فیلم سعادت‌آباد به کارگردانی مازیار میری و فیلم درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی و فیلم مهمانی کامی به کارگردانی علی احمدزاده موردبررسی قرار گیرد. نشانه‌شناسی یکی از روش‌های تحلیل متن است. برای تحلیل دادههای تحقیق ازنظریه نشانهشناسی سوسور استفاده‌شده که از تأثیر عناصر و محتوای فیلم باور دارد. همچنین در بحث روش، از تحلیل همنشینی، جانشینی و رمزگذاری استفاده شده است. تکنیک نمونه‌گیری نیز هدفمند بوده و سه فیلم انتخاب شده با اهداف پایان‌نامه هم‌خوانی دارد. نتایج نشان می‌دهد که در آثار تحلیل شده از هر سه کارگردان شخصیت‌های اول و سایر شخصیت‌ها نشانه شناختی شخصیت‌ها دارای ویژگی‌هایی است که هم به نگرش کارگردان‌ها و هم به شرایط جامعه اشاره دارد. کارگردان‌ها به رویکرد سبک زندگی و شرایطی که خواسته یا ناخواسته در جامعه از طرق مصرف به وجود آمده اشاره داشته و می‌توان نشانه‌های زیادی از آن‌ها پیدا کرد که مسئله هویت افراد در حفظ ارزش‌های خانواده را نشانه گرفته و عامل مؤثر در نشانه شناختی سبک زندگی مدرن استفاده نادرست از مقوله مصرف است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- زندگی مدرن- نشانه شناسی

3

بررسی ابعاد و مولفه های تربیتی سبک زندگی اسلامی در خانواده از دیدگاه امام علی علیه السلام

حسین بایرامی

اکبر راهنما

دانشگاه شاهد

1396

ارشد

چکیده: پژوهش پیش رو با هدف بررسی ابعاد و مولفه های سبک زندگی خانوادگی در خانواده علوی به سبک و سیره رفتاری امام علی علیه السلام در سه بعد خانوادگی، اجتماعی و فردی و در چهار محور اخلاقی، هیجانی و عاطفی، اجتماعی و اقتصادی پرداخته است. این تحقیق به روش کتابخانه ای و با ابزار فیش انجام شده است. جامعه تحقیق یک جامعه متنی است که شامل کلیه کتب ، دانشنامه ها ،تحقیقات و مقاله های است که به نحوی مرتبط به موضوع تحقیق است و نمونه تحقیق شامل منابع دست اول و دوم از میان کتاب ها ،تحقیقات و مقالاتی است که به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم به سبک زندگی دینی از دیدگاه امام(ع)انتخاب شده است مانند نهج البلاغه، تالیف سید رضی(رضوان الله تعالی علیه)، الغررالحکم و دررالکلم و مفاتیح الحیاه آیه الله جوادی آملی. یافته های پژوهش نشان می دهد که امام علی علیه السلام در تمام شئونات زندگی فردی و اجتماعی به‌عنوان پدری نمونه و در عین حال همسری مهربان و مسئولیت پذیر به ایفای نقش می پرداخته اند و عملکرد او در چهار زمینه اخلاقی، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی الگویی کامل برای والدین و خانواده مسلمان است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی خانواده- امام علی علیه السلام

4

بررسی انتقادی مبانی سبک زندگی زن مدرن

فاطمه معصومی

نعمت الله کرم اللهی

دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

1393

ارشد

چکیده: واقعیت دارای سطوح مختلفی است. لایه های زیرین و مبنایی در تشریح سطوح ظاهری اهمیت بسزایی دارند. سبک زندگی نیز ازجمله پدیده- های رویینی است که تحت تأثیر مبانی خاص شکل گرفته و هدایت میشود و متناسب با انواع مبانی و نظامهای معنایی سبک های متفاوت و بعضا متعارضی از زندگی پدید می‌آید. نظام تمدنی غرب نیز بر اساس مبانی فکری خود سبک خاصی از زندگی را پدید آورده و با توجه به اهداف استعماری خود در صدد اشاعه این الگو در سرتاسر جهان هست. با توجه به تعارض مبنایی میان اسلام و تمدن غرب، این پژوهش کشف مبانی معرفتی و غیر معرفتیای را که سبک زندگی مدرن را پدید آورده است وجه همت خود قرار داده؛ و از میان اقشار متفاوت جامعه به خاطر نقش محوری زنان در فرهنگ جامعه خود و نسل های آتی، تمرکز آن برروی سبک زندگی زنان جامعه مدرن قرار گرفته شده است. بدین منظور پس از به اثبات رساندن نحوه تأثیر پذیری سبک های زندگی از مبانی ای خاص؛ با تبیین الگوی زندگی زن مدرن ثابت شد که دارای شاخصه های انحصاری و ویژه ازجمله مصرف گرایی، بی قاعدگی، بازتابنده و آندروژنی و ....است. درگام بعد شرایط اجتماعی ای که این سبک از زندگی را تمهید می‌کند به‌عنوان مبانی غیر معرفتی کشف، و در نهایت اثبات شد که مجموع این امور ریشه در مبانی نظری چون انسان شناسی، هستی شناسی و معرفت شناسی دارد. اطلاعات این پژوهش به شیوه کتابخانه ای و از طریق فیش برداری جمع آوری شده است. و برای تجزیه و تحلیل اطلاعات، یعنی استخراج مبانی از دل نظریه و نقد آن، روش تحلیلی و عقلی به کار رفته است، که تحت عنوان روش شناسی بنیادین مطرح میشود. به این معنا که با مراجعه به منابع و متون موجود و با استفاده از دلالت های عقلی به اثبات فلسفی وجود رابطه میان سبک زندگی و مبانی آن پرداخته شد، و پس از استخراج این مبانی، بر اساس دیدگاه اسلام به نقد آن پرداخته شد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- زن مدرن

5

بررسی تأثیر توحید بر سبک زندگی با تأکید بر نهج البلاغه

محمد جواد اکبری

غلامرضا موسوی

دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

1394

ارشد

چکیده: از مهم‌ترین عوامل دخیل در سبک زندگی هر فردی باورهای اعتقادی او است و آنچه از میان آن‌ها دارای اهمیت بیشتری است، اعتقاد به توحید است. شناخت صحیح خداوند متعال نگاه انسان به خویش و به هستی و حوادث و اتفاقات زندگی را متحوّل می‌کند و سبب اتخاذ نوعی از سبک زندگی متناسب با آن می‌گردد . این پژوهش در صدد آن است که چگونگی تأثیر اعتقاد به صفاتی که بر هر یک از این مراتب برای انسان موحّد حاصل می‌شود را به خواننده محترم ارائه نماید. برای نیل به این مقصود در بررسی دخالت صفات مترتب بر هر یک از مراتب مورد اشاره به بررسی آن دسته از صفات که در زندگی روزمره ابتلاء به آن‌ها بیشتر است پرداخته شده است، که با استناد به آیات قرآنی و روایات معصومین علیهم السلام خصوصا از کلمات امیر المؤمنین علی علیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه استفاده می گردد. از مطالعات و بررسی‌های انجام شده در این پژوهش می‌توان به این نتیجه رسید که انسان موحّد در صورت توجه به خداوند متعال در تمام مراحل و آنات زندگی خویش به سبکی از زندگی دست می‌یابد که قابل مقایسه با سبک زندگی دیگران نیست و به آرامش و موفقیت‌هایی دست می‌یابد که موجبات سعادت ابدی او را فراهم خواهد آورد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی توحید ذاتی- نهج البلاغه

6

بررسی تحلیلی نقش و جایگاه آموزش تفکر در سبک زندگی اسلامی

مریم بختیار وند

سید جلال هاشمی

دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشکده علوم تربیتی

1393

ارشد

چکیده: تفکر کلید انسانی شدن و انسانی زیستن و بهتر زیستن است. پرورش تفکر نقشی اساسی در رشد همه جانبه انسان دارد. این پژوهش با هدف بررسی تحلیلی نقش و جایگاه آموزش تفکر در سبک زندگی اسلامی، با روش پژوهش تحلیلی-استنتاجی انجام شد. بررسی منابع اسلامی مانند قرآن و روایات معصومان (ع) نشان می‌دهد که اسلام در اغلب امور دعوت به تعقل و تفکر می‌کند و در سبک زندگی اسلامی عقل بر همه جنبه های مادی، معنوی، دنیوی و اخروی زندگی آدمی حاکمیت دارد. سبک زندگی اسلامی با مفهوم حیات طیبه و حیات معقول مشابه و یکسان است؛ در این نوع زندگی معقولانه، انسان در همین زندگی دنیوی طعم آرامش، پاکی و سعادت را در سایه تبعیت از منطق و دستورات اسلام می‌چشد. جهت گیری سبک زندگی اسلامی به سوی دستیابی به زندگی پسندیده و پاکیزه در حیات دنیوی و همچنین آبادکردن زندگی اخروی است؛ در نسبت شناسی زندگی دنیا و آخرت، اولی مقدمه و بستر دومی است ولی دومی اصالت دارد و با هدف خلقت انسان سازگارتر است. سبک زندگی اسلامی بر پایه تفکر بنا شده است و هر چه این فکر صحیح‌تر و تمام‌تر باشد، زندگی انسان نیز بهتر و پاک تر خواهد بود. تفکر در بخش های مهمی از زندگی آدمی ازجمله برنامه‌ریزی، عمل و تصمیم‌گیری و انتخاب احسن نقش و کاربرد دارد. رفتارهایی که در سبک زندگی اسلامی نشانه های خردمندی و رشد عقل هستند و همچنین روش هایی که باعث پرورش تفکر می‌شوند، هرکدام زمینه و بستری برای آموزش تفکر و کاریست آن در همان موقعیت ها فراهم می‌آورند. از آنجا که در سبک زندگی اسلامی، پرورش تفکر، رشد و پرورش سایر ابعاد وجود آدمی را به دنبال دارد و همین‌طور تفکر مهارتی آموختنی است پس بهتر است که این امر مهم در نظام تعلیم و تربیت، که در واقع زمینه ساز رسیدن به سبک زندگی اسلامی ‌است نادیده گرفته نشود. ازاین‌رو پیشنهاد می شود نهادهای اجتماعی و خصوصاً تعلیم و تربیت از طریق آموزش تفکر با رویکرد اسلامی به فراگیران کمک کنند تا آنان ضمن آموختن مهارتها و نگرش‌های اندیشیدن، به تدریج آن‌ها را در زندگی فردی و اجتماعی خود به کار گیرند و زمینه نیل به سبک زندگی اسلامی فراهم شود. بنابراین نظام تعلیم و تربیت باید برای آموزش مهارت های تفکر ضمن آماده نمودن معلمان برای آموزش تفکر، از فنون و برنامه‌های ویژه‌ای مانند آموزش فلسفه به کودکان استفاده نماید.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- سبک زندگی اسلامی- تفکر تفکر اسلامی- آموزش و پرورش شیوه زندگی

7

بررسی تناص یا بینامتنیت قرآنی در سخنان پیامبر (ص) با تکیه بر سبک زندگی

حسیي عالی مهر

علی اکبر احوذی

دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه

1396

ارشد

چکیده: متن های گوناگون از دیرباز با یکدیگرارتباط بینامتنی داشته اند واز نظر لفظ ومعنا بر یکدیگر اثر گذاشته و از هم اثر پذیرفته اند. گرچه این ارتباط در گذشته نیز مطرح بوده است ولی در دوره معاصر، میخائیل باختین اندیشمند روسی، باردیگرمقوله ی بینامتنی رابه شکلی نوبررسی کرده وبزرگانی چون ژولیاکریستوا، رولان بارت وهارولدبلوم تحت تأثیرباختین به مسئله بینامتنی پرداخته اند.براساس نظریه بینامتنی هرمتنی برپایه ی متون گذشته بناشده وستونش متن های گذشته است ودارای رمزگانی هستندکه ازقبل شناخته شده اند.حال این تحقیق برآن است که ارتباط ناگسستنی بین کلام پیامبر(ص)رابامفاهیم قرآن موردبررسی قرارداده ونوع هدایت قرآن رابراساس سبک زندگی وروش وکلام پیامبراکرم(ص)تبیین نماید. نکته ای که دراینجالازم به ذکراست، نوع ارتباط بینامتنی،یعنی متن حاضر(پیامبراکرم(ص) ومتن غایب (قرآن کریم)است، که کدامیک ازارکان بینامتنی(نفی جزئی،نفی کلی،نفی متوازی)رادربرمی گیرد. آنچه که دراین تحقیق حائزاهّمیّت است، آموزه هایی است که درکلام پیامبراکرم(ص)براساس ارتباط باموضوعات کلامی قرآن مطرح شده و زیرکانه بایدمفهوم ارتباطی آن رافهمیدودرزندگی به کار برد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- قرآن بیتامتنیت- مدل اس-او - آر

8

بررسی جایگاه آموزه مهدویت در سبک زندگی اسلامی و دلالت های آن در تعلیم وتربیت

طاهره شهرابی

دکتر اکبر رهنما

دانشگاه شاهد

1393

ارشد

چکیده: هدف از پژوهش حاضر بررسی جایگاه دکترین مهدویت در سبک زندگی اسلامی و دلالت های آن در تعلیم وتربیت است .روش انجام پژوهش تحلیلی-اسنادی است که با تحلیل و بررسی اسناد و متون ، یافته هایی از متون مرتبط با موضوع استخراج گردید و با استفاده از فرم گردآوری ، داده ها جمع آوری و مورد استفاده قرار گرفت .در راستای پژوهش سه سوال مطرح گردید: 1) مولفه های اصلی آموزه مهدویت کدامند؟ 2) سبک زندگی مبتنی بر آموزه مهدویت دارای چه ویژگی هایی است؟ 3) چه دلالت های تربیتی بر سبک زندگی مهدوی مترتب است؟ از مهم ترین یافته های پژوهش در پاسخ به سوال اول می توان به مولفه های انسان شناختی و جامعه شناختی آموزه مهدویت اشاره کرد و مهدویت را در قالب این مفاهیم تحلیل و تبیین کرد ، مفاهیمی چون غیبت و انتظار از مولفه های انسان شناختی مهدویت به شمار می روند؛ استراتژی انتظار در بردارنده سه ویژگی مهم می باشد: اصلاح نفس، امید به آینده ‌و عامل سرزندگی، شادابی و کوشش افزون و مولفه های جامعه شناختی مهدویت شامل زمینه سازی ظهور ،مهدوی نگری ، فرهنگ سازی مهدوی و آینده پژوهی مهدوی می باشد؛ مهدویت بعنوان یک دکترین می تواند پاسخگوی مسائل بشر امروزی باشد و برای انسان ها سبک زندگی خاصی را که همان سبک زندگی مهدوی باشد را ارئه کند.در پاسخ سوال دوم ویژگی های سبک زندگی مبتنی بر آموزه مهدویت بیان شده است و در پاسخ به سوال سوم پژوهش، تربیت مهدوی مشتق از سبک زندگی مبتنی بر آموزه مهدویت تبیین شده است و دلالت های تربیتی مترتب از سبک زندگی مهدوی استخراج شده است که در این پژوهش به بررسی اهداف و اصول تربیتی پرداخته شده است ؛ با مطالعه و بررسی متون مرتبط اهداف تربیتی سبک زندگی مهدوی استخراج گردید که شامل هدف غایی و اهداف واسطه ای می باشد و در پی آن اهداف ، اصول تربیتی سبک زندگی مهدوی نیز تبیین گردید .بعنوان نتیجه گیری کلی باید گفت آموزه مهدویت یک فلسفه جهانی و نجات بخش است که برای تمامی ابعاد زندگی بشر امروز برنامه دارد ، آموزه مهدویت سبک خاصی از زندگی را ارائه می دهد که همراه با امید، اصلاح و سازندگی است؛ سبک زندگی مهدوی بر پایه اصول تربیت مهدوی ، اهداف مهم تربیتی را دنبال می کند که در نهایت به سعادت انسان می انجامد.

 واژگان کلیدی: سبک زندگی- مهدویت- جامعه اسلامی- جامعه شناسی آموزش و پرورش

9

بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی و سبک زندگی

یوسف کریمی

مهدی ادیبی سده

دانشگاه اصفهان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی

1389

ارشد

پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه‌ی بین سرمایه‌ی اجتماعی و سبک زندگی صورت گرفته است به عبارتی دیگر این تحقیق درصدد بررسی این سوال است که آیا رابطه‌ی معنی‌‌داری بین سرمایه‌اجتماعی و سبک زندگی وجود دارد به بیانی دیگر سرمایه‌های‌اجتماعی مختلف منجر به سبک‌های‌زندگی مختلف می‌شود (جامعه‌ی آماری این تحقیق دانشجویان دانشگاه اصفهان بوده است) در این تحقیق ابعادی که برای سنجش رابطه سرمایه‌اجتماعی (متغیر مستقل) و سبک-زندگی(متغیر وابسته) درنظر گرفته شده است عبارتند از: هنجار، آگاهی و مشارکت‌اجتماعی و ابعاد سبک زندگی اوقات‌-فراغت، مصرف‌فرهنگی، ذائقه‌ی غذایی و اولویت‌های هزینه‌ای می باشد که رابطه‌ی سرمایه‌ی اجتماعی با سبک زندگی و هر کدام از ابعاد آن مورد سنجش قرار گرفته است.روش تحقیق در این پژوهش پیمایش و ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه می‌باشد جامعه‌ی آماری پژوهش حاضر دانشجویان دانشگاه اصفهان در سال 1389 می‌باشد که تعداد آن‌ها بر اساس آمار معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی 14354 نفر بوده است. حجم نمونه 384 نفر بوده که از طریق فرمول کوکران و با روش نمونه گیری طبقه‌ای متناسب با حجم نمونه بدست آمده است. برای آزمون فرضیات با استفاده از نرم افزار spss برای سنجش همبستگی بین متغیرها از آزمون‌های آماری مناسب مثل کی دو استفاده شده است.نتایج بدست آمده در این تحقیق نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌اجتماعی افراد رابطه‌ی معناداری با سبک زندگی آنان نداشته است کسانی که از سرمایه‌اجتماعی بیشتری برخوردار بوده‌اند در مقایسه با کسانی که از میزان کمتری از این سرمایه برخوردار بوده‌اند رابطه‌ی معناداری را با نوع خاصی از سبک زندگی آن‌ها نشان نداده است. اما پژوهش حاضر همچنین به بررسی رابطه‌ی بین پایگاه اجتماعی-اقتصادی با سبک زندگی و ابعاد آن نیز پرداخته است که فقط در یک مورد رابطه معنی‌دار بوده است. بر این اساس می‌توان گفت با توجه به نتایج پژوهش حاضر در جامعه‌ی دانشجویی ایران سرمایه-اجتماعی متغیری مناسب برای سنجش سبک زندگی نیست به عبارتی بهتر سرمایه‌های ‌اجتماعی مختلف و همچنین پایگاه‌های اجتماعی- اقتصادی مختلف منجر به سبک‌های‌ زندگی مختلف نشده است تنها یک فرضیه مورد تأئید قرار گرفته است و آن هم رابطه‌ی بین پایگاه اجتماعی- اقتصادی و ذائقه‌ی غذایی بوده است یعنی می‌توان گفت که هر پایگاه اجتماعی-اقتصادی خاصی منجر به ذائقه‌ی غذایی خاصی نیز شده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی سرمایه اجتماعی- مصرف فرهنگی اوقات فراغت

10

بررسی رابطه مولفه‌های سبک زندگی با تعهد سازمانی

الهام ریحانی

عبدالله شفیع‌آبادی

دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم تربیتی

1390

ارشد

چکیده: این پژوهش به منظور بررسی رابطه مولفه‌های سبک زندگی با تعهد سازمانی انجام گرفته است. جامعه آماری این پژوهش کارکنان بخش اداری شهرداری منطقه 7 در سال 90-89 بودند که از بین آن‌ها تعداد 150 نفر به‌طور تصادفی انتخاب شدند. روش تحقیق از نوع همبستگی بوده و جهت گردآوری اطلاعات از پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و می‌یر و پرسشنامه سبک زندگی(BASIS-A)، استفاده شده است. برای تحلیل آماری داده‌ها از آمار توصیفی( فراوانی، درصد فراوانی و ...) و آمار استنباطی( ضریب همبستگی پیرسون، رگرسیون همزمان و گام به گام) استفاده شده است. نتایج تحلیل داده‌های این پژوهش نشان می‌دهد که: 1- بین مولفه‌های سبک زندگی، مولفه کنار آمدن با تعهد سازمانی ارتباط مثبت و معناداری دارد. 2- با استفاده از روش رگرسیون همزمان مشخص شد که در حدود 5 درصد واریانس متغیر تعهد سازمانی توسط مولفه‌های متغیر پیش‌بین تبیین می‌شود. 3- طبق نتایج حاصل از رگرسیون با روش گام به گام از میان مولفه‌های مختلف سبک زندگی، مولفه کنار آمدن، پیش‌بینی کننده تعهد سازمانی کارکنان است و سایر متغیرها نقشی در آن ایفا نمی‌کنند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی تعهد سازمانی- رفتار سازمانی- کارکنان

11

بررسی مقایسه ای سبک زندگی ایرانی - اسلامی و آمریکایی

آتنا شفیعیان

نیمروزی

دانشگاه گلستان

1396

ارشد

چکیده: نگارنده با روش مورد استفاده در این پژوهش که اسنادی و کتابخانه ای باشد درصدد کشف نشانه های فرهنگ و تمدّن در سبک زندگی ایرانی اسلامی و آمریکایی و بهره مندی شایسته و متعادل از آن‌هاست. بر اساس نتایج به دست آمده در این تحقیق شاخصه‌ی سبک زندگی ایرانی - اسلامی اکرام کشاورزی، دامپروری، خانواده، خویشاوندان، تدیّن، سلامتی، اقتصاد الهی محور، دانش دوستی، خردورزی و هنرپروری می باشد، همچنین پژوهشگر شاخصه‌ی سبک زندگی آمریکایی را لذّت جویی، سودمحوری، وقت شناسی، شیک پوشی، سخنوری و تلاش برای جلب نظر دانشمندان، هنرمندان و مردم عادّی می داند. چنین به نظر می رسد که وجه تفاوت سبک زندگی ایرانی - اسلامی با سبک زندگی آمریکایی والا مرتبه بودن ویژگی فروهشته چشمی و پاکدامنی در نزد ایرانیان و مسلمانان باشد در حالی که مردمان ایالات متّحده‌ی آمریکا این امر حیاتی را که به میزان فراوانی بازدارنده‌ی بیماری های مقاربتی، قتل شریک عاطفی و خودکشیست، بیهوده می پندارند. از دیگر مواردی که ناهمسانی سبک زندگی ایرانی - اسلامی و آمریکایی را روشن می سازد باورهای اقتصادی این دو در تولید و فروش است. زندگانی به شیوه‌ی ایرانی - اسلامی تولید محوری و حیات با اسلوب آمریکایی عرضه‌ی محصول را با هر ترفندی آموزش می دهد. بر پایه‌ی پژوهش های انجام شده وجه تشابه سبک زندگی ایرانی - اسلامی با سبک زندگی آمریکایی گرامیداشت زن و مرد، فرزندآوری به هنگام، پایش از همسر و فرزندان و تشکیل خانواده جهت برخوردار بودن از ثبات عاطفی و جلوه گری در مأمن نزدیکان است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی ایرانی - آمریکایی

12

بررسی و استخراج آموزه های سبک زندگی در قرآن کریم

زهرا تقیان

رضا فهیمی تبار

دانشگاه کاشان

1395

ارشد

چکیده: انسان بر اساس مجموعه ای از نگرش ها و ارزش های پذیرفته شده خود رفتار می کند. این شیوه ی رفتار همان سبک زندگی است. قرآن به‌عنوان کتاب زندگی و اسلام به‌عنوان یک مکتب، سبک زندگی ویژه ی خود را پیش روی انسان قرار می دهد. این که قرآن چه سبک زندگی را ارائه نموده و برای رسیدن به آن چه راهکارهای عملی را پیشنهاد می کند و اینکه اسلام با باورها و رفتارهای جاهلیت چگونه رفتار کرده است موضوع این پژوهش است. در این پژوهش، پژوهش گر تلاش کرده است پاسخ این پرسش ها را با جستجو در قرآن پیدا نموده و نشان دهد که قرآن کریم سبک پیشنهادی خود را برای زندگی موحدانه بر مبنا و محور جهان بینی الهی، انسان شناسی توحیدی و آخرت گرایی تبیین کرده و برای عملی کردن آن از روش تغییر باورها، ایجاد انگیزه، تغییر قوانین و ارائه ی الگوهای رفتاری استفاده نموده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی قرآن- حیات طیبه جهان بینی انگیزش- انسان شناسی تغییر باورها

13

تاثیر آداب اسلامی بر سبک زندگی

روح الله چهرقانی

حسینی زاده

دانشکده اصول الدین

1394

ارشد

چکیده: بی شک آداب اسلامی بر سبک زندگی اسلامی تاثیر گذار می باشد و بررسی ابعاد مختلف تاثیر گذاری آداب اسلامی بر سبک زندگی فردی و اجتماعی از اهمیت زیادی بر خوردار است. این پژوهش تلاش دارد با روش توصیفی تحلیلی و با بهره گیری از منابع دست اول، ابعاد مختلف تاثیر گذاری آداب اسلامی را بر سبک زندگی تبیین نماید؛ ازاین‌رو در این راستا ضمن تعریف آداب اسلامی، سبک زندگی ونیز بیان مصادیق آن دو در قرآن کریم و روایات معصومان(ع)، تفاوت آداب اسلامی واخلاق اسلامی، به تببین انواع سبک زندگی ومولفه‌های آن پرداخته و باتوجه به گستر دگی دامنه آداب اسلامی، با استناد به آیات و روایات ،مهم‌ترین آداب تاثیر گذار فردی مانند آداب تعلیم وتربیت، مسافرت، خوردن و آشامیدن، وازدواج وهمسرداری ونیز آداب نظافت وآراستگی، بر سبک زندگی اسلامی را تبیین نماید. همچنین ضمن معرفی مهم‌ترین آداب اجتماعی مانند آداب امربه‌معروف ونهی از منکر،صدقه وانفاق، معاشرت وسلام کردن ، تاثیر گذاری آن ها را بر سبک زندگی اجتماعی تشریح نموده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- آداب رسوم اخلاق اسلامی ارزش های اسلامی

14

تأثیر جهان بینی توحیدی بر سبک زندگی از دیدگاه قرآن کریم و روایات

الهام غلامی

علی غضنفری

دانشگاه مذاهب اسلامی

1396

ارشد

چکیده: در این پایان نامه به موضوع « تأثیر جهان بینی توحیدی بر سبک زندگی از دیدگاه قرآن کریم و روایات» پرداخته شده است. بدین سبب که بسیاری از مؤمنان به زعم خویش زندگی موحدانه و مطلوبی دارند، اما با مقایسه سبک زندگی آنان با دستورالعمل هایی که قرآن کریم و احادیث پیش رویشان نهاده است، به این نتیجه می رسیم که زندگی ایشان مطلوب خداوند نیست . در پژوهش حاضر با مدنظر قرار دادن این سوال که جهان بینی توحیدی چه تأثیری بر سبک زندگی فرد دارد، به بیان این تأثیر در سبک زندگی فردی و اجتماعی مؤمن پرداخته شده است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان می دهد که مؤمنان واقعی، جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی خویش را متناسب با فرامین قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام پیش برده و هرگز از مسیر الهی منحرف نمی شوند. مؤمن در زندگی فردی تغذیه، پوشش و بهداشتی را مدنظر قرار می دهد که طبق دستورالعمل های قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام باشد .همچنین به انجام اعمالی مبادرت می ورزد و از انجام اعمالی خودداری می نماید، اعمالی که او به انجام آن‌ها می پردازد عبارتند از: نماز خواندن، روزه گرفتن، پرداخت خمس و زکات مال خویش، راستگویی و امانتداری و شکر نعمت هایی که خداوند به او ارزانی داشته است ؛ همچنین برای رسیدن به آرامش و امنیت خاطر ازدواج می کند و نسل مؤمن پرورش می دهد و شغلی را برای کسب درآمد انتخاب می کند که رضایت الهی در آن باشد. ازجمله اعمالی که مؤمن بر اساس سبک زندگی مؤمنانه خویش از انجام آن‌ها امتناع می ورزد عبارتند از: غیبت، تهمت، تمسخر و دزدی. جهان بینی توحیدی همچنین سبب می شود مؤمن در سبک زندگی اجتماعی خویش نیز اعمال و اموری را انجام می دهد؛ ازجمله مهم ترین اعمال او عبارتند از: آداب معاشرت و صله رحم با خویشان و نزدیکان، به مهمانی رفتن و مهمانی دادن، رعایت حقوق همسایه و اطرافیان، عیادت بیمار، امربه‌معروف و نهی از منکر. مؤمن برای گذران زندگی خویش به کسب درآمد حلال می پردازد و با توجه به رهنمودهای دینی آگاهی دارد که باید از کسب و کار حرام خودداری نماید و هرگز تن به کسب درآمد و مال اندوزی از راههایی چون «ربا » و «رشوه» ندهد. در سبک زندگی سیاسی هم با توجه به فرامین الهی، دولت اسلامی را در جامعه تشکیل می دهد و رهبری مؤمن، با تقوا، ساده زیست، عدالت پیشه و عالم و متخصص در حکومت را برای اجرای احکام اسلامی در جامعه انتخاب می کند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- جهان بینی توحیدی- حدیث قران کریم- مومن

15

تأثیر شناخت سنتهای الهی بر سبک زندگی اسلامی

اعظم حسینی

محمد جواد نجفی

دانشگاه قم

1395

ارشد

چکیده: مسأله‌ اصلی پایان‌نامه پیش‌رو با عنوان « تأثیر شناخت سنت‌های الهی بر سبک زندگی اسلامی » این است که شناخت و آگاهی از سنت‌های الهی چه تاثیری می‌تواند بر سبک زندگی داشته باشد؟ این پژوهش در بدو امر به معرفی سنت‌های خداوند به معنای ضوابط و قوانین او در تدبیر و اداره امور جهان و انسان می-پردازد. این قوانین بر خلاف قانون‌های بشری نه تغییر می‌کنند و نه به قانون‌های دیگر تبدیل می‌شوند و جاری شدن آن‌ها بر عالم و آدم وابسته به شرایط خاص بوده که با اراده انسان قابل تغییر است. در این مجال برخی از این سنن که در سوق دادن جوامع بشری به سوی جامعه‌ای مطلوب راه‌گشایند، معرفی شده و مورد بازنگری تفسیری قرار گرفته است. آشنایی با سنت‌های خداوند نظیر سنت امداد، هدایت، رحمت و ... می‌تواند انسان را در پیشبرد اهدافش در زندگی بر سبک و آیین اسلامی یاری بخشد و حرکت او برای رسیدن به کمال شایسته انسانی را تسریع نماید. در این نوشته برخی از با اهمیّت‌ترین مولفه‌های سبک زندگی دینی چون مولفه اجتماعی، خانواده، عبادت، اخلاق و ...که در ارتقای جوامع به سوی جامعه ایده‌آل نقش دارد به بحث گذاشته شده است. این ادعا بر این پایه استوار است که سنت‌های خداوند در قرآن کریم به مثابه دیگر اسباب هدایت انسان، هادی و محرک او در زندگی و سلوک به سمت سعادت دنیا و آخرت است. با توجه به اینکه تاکنون هیچ پژوهشی به تأثیر شناخت سنت‌ها بر سبک زندگی اسلامی نپرداخته، ضرورت چنین نوشته‌ای لازم آمد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی - سبک زندگی اسلامی- سنت های الهی

16

تاثير مرگ انديشي بر سبك زندگي(مبتنی بر آموزه‌های نهج‌البلاغه)

سعيد سخاوت

پروين بهارزاده

دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزی

1392

ارشد

چکیده: بحران هویت و تحول ارزش‌ها به خصوص در صد ساله اخیر موجب تشتت و تذبذب در نگرش‌ها، باورها، آداب و رسوم و رفتارها در جوامع مختلف شده و متاسفانه آفات زندگی مدرن مانند: مصرف‌گرایی مفرط، تجمل‌گرایی و سایر رذایل اخلاقی ، سبک زندگی جوامع مسلمان را نیز متأثر ساخته است. این امر برای مسلمانان، بالاخص شیعیان، که از سیره انبیا(ص) و آبشخور وحی، قرآن، نهج‌البلاغه و روایات سیراب می‌شوند یک آسیب اجتماعی عظیم محسوب می‌شود. در این پژوهش که یک پژوهش توصیفی از نوع تحلیل محتوا یا تحلیل اسنادی است، مرگ‌اندیشی به‌عنوان یک درمان موثر برای این آسیب اجتماعی ارائه‌شده و از آنجا ‌که همه رفتارها، گرایش‌ها و وظایف فردی و اجتماعی انسان‌ها برخواسته از نگرش‌های کلی حاکم بر زندگی آن‌ها است، بررسی تاثیر آن بر سبک زندگی از طریق اصلاح این نگرش‌ها، موضوع این پژوهش قرار گرفته است. مرگ‌اندیشی نتیجه ذاتی آینده نگری انسان و توجه او به فرجام حرکت و چشم دوختن به پایان جاده زندگی این دنیایی برای تداوم حیات و ورود به سرای جاودان است. لذا می توان آن را یکی از اثر گذارترین موضوعات در اصلاح سبک زندگی فردی و اجتماعی محسوب کرد. نگرشهای کلی حاکم بر زندگی را می‌توان در چهارنوع : نگرش به هستی، نگرش به خدا ، نگرش به خود و نگرش به دیگران خلاصه نمود. نگرش انسان به هستی به‌عنوان یک مجموعه معنادار، هدفمند، پویا و جاودانه، نتیجه مرگ اندیشی است و قطعا خالق چنین هستی، خود حکیمی هوشمند است که مشیت او عین قانونمندی و مبتنی بر رحمانیت است، اصلاح نگرشِ به خود به فهم هوشمندی، برخورداری از پختگی، تسلط بر نفس و کسب آرامش درونی می‌انجامد و نهایتاً احساس اخوت و برادری را می‌توان مهم‌ترین دستاورد اصلاح نگرشِ به دیگران دانست. از رفتارهای منبعث از این نگرش‌ها و همچنین جهت‌گیری تمایلات و هیجانات زندگی در پرتو مرگ‌اندیشی می‌توان به پرهیز از دنیاپرستی، کسب فضایلی مانند تقوی و پرهیزکاری، زهد و قناعت و ... اشاره کرد که به‌طورقطع در جهت‌دهی رفتار اجتماعی فرد مؤثر خواهد بود. مجموعه این رفتارها و گرایش‌ها را می‌توان در قالب بخشی از الگوی سبک زندگی اسلامی تعریف کرد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- مرگ اندیشی نگرش ها نهج البلاغه

17

تبیین توحید افعالی و نقش آن در سبک زندگی از منظر قرآن

سمیه قلی پور

ابراهیم کلانتری

دانشگاه معارف اسلامی قم

1396

ارشد

چکیده: شیوه زیستن و نحوه‌ی تعامل با محیط اطراف، یکی از مطالب مهم مورد بحث در بین محققین می‌باشد. سبک زندگی انسان با توجه به اعتقادات و نوع نگرش او به جهان هستی، دستخوش تغییرات و تحولات فراوانی گردیده است. اساساًفایده باور به گزاره‌های دینی در زندگی انسان، یکی از مسایل اصلی است که هر فرد دینداری در پی یافتن آن است. با این وجود انسان، همواره به دنبال زندگی همراه با تعالی و پیشرفت بوده است اما چون غالباً مبانی فکری غیرصحیحی داشته، نتوانسته است به هدف خود در زندگی همراه با متعالی شدن دست یابد. ما در این تحقیق اثرات اعتقاد به توحید افعالی الهی را در روش و سبک زندگی انسان‌ها از منظر آیات الهی مورد بررسی قرار دادیم. به نظر می‌رسد بهره‌گیری از دیدگاه موحدانه در نحوه زیستن و سبک زندگی اسلامی از نظر بشر امروزی ـ حتی در بسیاری از جوامع اسلامی ـ مورد غفلت قرار گرفته است. از سوی دیگر چون خداوند متعال خالق و مالک و آگاه به زوایای وجودی مخلوقین خود است ما رابطه بین اعتقاد به توحید افعالی و سبک زندگی را از منظر قرآن کریم که کلام الهی است مورد کنکاش قرار داده‌ایم. این پژوهش که از نوع تحقیقات توصیفی و همچنین میان رشته‌ای و تطبیقی است، هدفش ایجاد معرفت دقیقی از توحید افعالی الهی همراه با عمق بخشیدن به این معرفت در وجود خود و عمل بر طبق تعالیم الهی است تا بتوان با بوجود آمدن شناخت و طرز تفکری صحیح و ایجاد افق فکری وسیع‌تر نسبت به مسائل دنیوی، جریان زندگی را در مسیر صحیحی قرار داد. نتایج این تحقیق و پیاده نمودن آن در درون خود آثار فراوانی در تعالی بخشی به شیوه‌ی زندگی انسان خواهد داشت. نتایج و یافته‌هایی مانند اینکه اعتقاد و باور به مفهوم توحید افعالی می‌تواند انسان را در ایجاد بینش صحیح از زندگی و عمق بخشیدن به آن و ایجاد مفاهیمی همچون صبر، توکل، عدم ترس از فقر و مرگ و... یاری دهد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- قرآن توحید افعالی- شیوه زندگی

18

تبیین رابطه ی اعتقادات و مولفه های سبک زندگی از دیدگاه امام علی (ع)

زهره فراست

علی حسین زاده

دانشگاه کاشان

1395

ارشد

چکیده: پژوهش حاضر به تبیین رابطه ی اعتقادات و مولفه های سبک زندگی از دیدگاه امام علی (ع) پرداخته است. در جوامع اسلامی از یک سو سبک زندگی غربی رسوخ پیدا کرده و در بسیاری موارد با سبک زندگی اسلامی مغایر است و از سوی دیگر در میان مردم، به خصوص جوانان در مواردی سستی عقاید دیده می شود، الگو گیری از کتاب خدا و سخنان ائمه (ع) ما را به شیوه ی صحیح زندگی نزدیک می کند و شیوه ی صحیح زندگی در خوشبختی دنیا و آخرت انسان نقش اساسی دارد. از آنجا که تحقیقی که این رابطه را به درستی بیان کرده باشد یا از این مزاویه به مسئله ورود پیدا کرده باشد یافت نشد، لذا ضروری است تا به اثر گذاری اعتقادات بر سبک زندگی از دیدگاه امام علی (ع) پرداخته شود. روش تحقیق توصیفی- تحلیلی است، که بر اساس اطلاعات کتابخانه ای، بر مطالعه ی متون دینی و علوم معاصر (اقتصاد، حقوق و علوم تربیتی) شکل گرفته است. یافته های تحقیق نشان می دهد در سیره ی امام علی (ع) میان اعتقادات و سبک زندگی صحیح ارتباط مستقیم وجود دارد، یعنی هرچه اعتقادات صحیح قوی تر و بر مبنای استدلالی استوار باشد، سبک زندگی سالم و مفیدتر خواهد بود. از سوی دیگر، روی آوردن به سبک زندگی غیر اسلامی بر اعتقادات تاثیر منفی می گذارد. نتایج تحقیق در تقویت اعتقادات و یافتن الگویی مناسب برای زندگی فردی و اجتماعی در حیطه ی مسائل اقتصادی، حقوقی، عبادی و تربیتی کاربرد دارد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی اعتقادات رفتارهای فردی رفتار های اجتماعی تربیت

19

تبیین سبک زندگی سالمندان و طراحی الگوی ارتقاء آن

ابوالفضل رحیمی

منیره انوشه

دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی

1390

دکترا

چکیده: جامعه‌ ما که به سالمندی گام نهاده، از نظر مراقبت بهداشتی با مسائل گوناگونی رو‌به‌رو است. شواهد موجود نشان می‌دهدکه علت بسیاری از مرگ و میرها نتیجه سبک زندگی ناسالم بوده و این مهم با افزایش سن و کهولت نمود بیشتری پیدا کرده و باعث مشکلات عدیده‌ای در دوره سالمندی می‌شود. به‌دلیل اهمیت پیشگیری از عوامل خطر و همچنین تداوم مراقبت از سالمند و با توجه به عدم وجود یک الگوی بومی و اختصاصی ارتقاء‌دهنده سبک زندگی سالمندان در ایران، پژوهش حاضر با دو هدف: 1) تبیین مفهوم، ساختار و فرآیند سبک زندگی سالمندان و 2) طراحی و ارائه الگوی ارتقاء سبک زندگی سالمندان، انجام شد.برای دستیابی به هدف اول، مطالعه‌ای کیفی با رویکرد تئوری زمینه‌ای انجام شد. در این مطالعه تبیین مفهوم، ساختار و فرآیند سبک زندگی در متن و بستر زندگی خود سالمند با استفاده از نمونه‌گیری به‌صورت مبتنی بر هدف در آغاز و تا رسیدن به اشباع اطلاعات، به‌صورت نظری ادامه یافت. ابزار اصلی جمع‌آوری داده مصاحبه نیمه ساختار بود. مشارکت‌کنندگان این مطالعه سالمندان (که همراه خانواده زندگی می‌کنند)، بودند. در مجموع با 23 مشارکت کننده مذکر و مونث، 29 مصاحبه عمیق انفرادی صورت گرفت .مصاحبه‌ها با روش استراوس و کوربین تجزیه و تحلیل شدند. سپس طراحی الگو با استفاده از مفاهیم مستخرج از تئوری زمینه‌ای به‌دست آمده، با رویکرد واکر و اوانت انجام شد.از تجزیه و تحلیل داده‌ها هشت مقوله محوری پدیدار شد: محدودیت‌های سالمندی، رفتارهای روزمره، ساختار خانوادگی-اجتماعی نامطلوب، خودمدیریتی، نقصان سلامتی، کارآمدی ناکافی، آمادگی ناکافی و تقید به معنویات. مقوله رفتارهای روزمره بیانگر پدیده، مقوله خودمدیریتی بیانگر راهبردهای اتخاذ‌شده توسط افراد، و مقوله نقصان سلامتی پیامد این راهبردها بود. سه مقوله تقید به معنویات، کارآمدی ناکافی و آمادگی ناکافی تاثیر‌گذار بر خودمدیریتی بود، یعنی راهبرد را تحت تاثیر قرار داده بودند. در بخش دوم بر اساس روش واکر و اوانت مدل ارتقاء سبک زندگی سالمندان، در سه مرحله آماده‌سازی، تقویت خودکارآمدی و تقویت خودمدیریتی طراحی گردید.با عنایت به نتایج تئوری زمینه‌ای، اصلاح و تقویت رفتارهای سبک زندگی از ضروریات به-شمار می‌آید. در این رابطه، به‌کارگیری راهکارهای عملیاتی ارائه‌شده در مدل ارتقاء سبک زندگی می‌تواند به بهبود و ارتقاء وضعیت زندگی سالمندان و در نهایت به ارتقاء سلامت جامعه منجر شود.

واژگان کلیدی: سبک زندگی سالمند تیوری زمینه ای سلامتی

20

تعیین رابطه بین سبک‌های هویت، کیفیت زندگی و شادکامی در بین دانش‌آموزان

ژیلا نیازی

صبحی

دانشگاه محقق اردبیلی

1390

ارشد

چکیده: هدف این مطالعه بررسی رابطه ی بین سبک های هویت، شادکامی و کیفیت زندگی دانش آموزان دبیرستان های شهر مشگین شهر بوده است. روش انجام پژوهش، توصیفی - همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش، کلیه دانش آموزان دبیرستانی مدارس مشگین شهر بود که در این پژوهش به‌طور نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای،350 نفر (169پسر، 181 دختر) از دانش آموزان برای مطالعه انتخاب شدند. برای سنجش متغیرها از پرسشنامه سبک های هویت (ISI ,6G؛ برزونسکی)، شادکامی آکسفورد (OHI؛ آرگایل و لو) و کیفیت زندگی (SF36؛ مک هورنی و وار) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده از روش های آمار توصیفی مانند میانگین، انحراف معیار ،آزمون معناداری ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیری استفاده شد. نتایج نشان داد که سبک هویت هنجاری و اطلاعاتی با کیفیت زندگی رابطه معناداری دارد ولی تنها سبک هویت هنجاری توانست کیفیت زندگی را پیش بینی کند، همچنین دو سبک اطلاعاتی و هنجاری با شادکامی رابطه معنا دار داشته، و می توانند آن را پیش بینی کنند در نهایت سبک های هویت 11درصد از شادکامی و تنها 6 درصد از کیفیت زندگی را پیش بینی کرد. در کل یافته ها نشان می دهد که سبک های هویت، تا حدودی می تواند میزان شادکامی یا کیفیت زندگی را پیش بینی کند ولی سهم سایر متغیرهای تاثیر گذار، بیشتر می باشد بنابراین با شناسایی سایر عوامل تاثیر گذار، می توان شادکامی یا ابعاد کیفیت زندگی را در راستای ارتقای سلامت روان تغییر داد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی سبک های هویتی شادکامی و دانش آموزان

21

جایگاه‌ اخلاق‌ در سبک‌ زندگی‌ اسلامی‌ از‌ منظر‌ نهج‌ البلاغه

حسن آذری

علی اکبر پاکپور

جامعه المصطفی العالمیه

1396

ارشد

چکیده: بر‌ پایه‌‌ آموزه‌ های‌ دینی‌ اسلام،‌ اخلاق‌ یکی‌ از‌ ارکان‌ اصلی‌ شکل‌گیری‌ هویت‌ جوامع‌ بشری‌ است‌ که‌ کیفیت‌ زندگی‌ فردی‌ و‌ اجتماعی‌ امروز‌ و‌ فردای‌ انسان‌ ها‌ را‌ تحت‌ تأثیر‌ قرار‌ می‌دهد‌ و‌ کمیت‌ و‌ کیفیت،‌ صلاح‌ و‌ فساد،‌ بودونبود‌ آن‌ تأثیر‌ مستقیمی‌ بر‌ زندگانی‌ سعادتمندانه‌ و‌ شقاوتمندانه‌ دنیوی‌ و‌ اخروی‌ انسان‌ها‌ دارد و اولین‌ نمودی‌ که‌ از‌ زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ نمایان می شود‌ اخلاق‌ است و هر‌ فرد و جامعه نسبت‌ به‌ میزان‌ ظهور‌ ارزش‌ های‌ اخلاقی‌ در‌ افکار،‌ گفتار‌ و‌ رفتار آن‌ ارزیابی‌ می‌ گردد‌، ازاین‌رو‌ در‌ این‌ نوشته‌ تلاش‌ بر‌ این‌ شده‌ تا‌ با‌ بهره‌ گیری‌ از‌ کلام‌ امیرالمومنین‌ علی‌ بن‌ ابی‌طالب(علیه‌السلام)‌ و‌ بازبینی‌ مجدداً‌ در‌ پژوهش‌ های‌ انجام‌گرفته،‌ جایگاه‌ اخلاق‌ در‌ سبک‌ زندگی‌ اسلامی‌ را‌ در‌ کتاب‌ گران‌سنگ‌ نهج ‌البلاغه‌ مورد‌ مطالعه‌ قرار‌ داده‌ تا‌ درنهایت‌ یک‌ الگوی‌ عینی‌ و‌ کاربردی،‌ از‌ یک‌ سبک‌ زندگی‌ اسلامی‌ مبتنی‌ بر‌ اخلاق،‌ معرفی‌ گردد. لذا این تحقیق درصدد آن است که پس از تبیین چیستی اخلاق و چیستی سبک زندگی و تبیین مفهوم آن، به مساله اخلاق و تأثیر آن در سبک زندگی اسلامی از منظر نهج‌البلاغه بپردازد.از منظر نهج‌البلاغه اخلاق و فضایل اخلاقی مبنای اساسی در سبک زندگی اسلامی است و سبک زندگی نه‌تنها ناظر بر امور دنیوی و مسائل زیستی و امور فردی و اجتماعی است بلکه مقصود آن رستگاری اخروی می‌باشد. در الگوی اخلاقی نهج‌البلاغه که ناظر بر سبک زندگی است نوع نگرش‌ها، باورها در رفتار، کنش‌های افراد و جهت‌گیری‌ها نسبت به زندگی نقش دارند. در این نگرش اصول اخلاقی حاکم بر سبک زندگی مبتنی بر ایمان و عمل صالح است که هر نوع بهره‌مندی از مظاهر طبیعت و جلوه‌های مادی بر اساس آن توصیف می‌شود. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد شاخصه‌هایی که دراین‌باره از نهج‌البلاغه استنباط و استخراج می‌شود در تغییر الگو و سبک زندگی فعلی موثر بوده و ضمن اینکه کتاب‌ نهج‌ البلاغه‌ به‌عنوان‌ منبع‌ غنی‌ برای‌ سبک‌ زندگی‌ اسلامی است می‌توان گفت نقش‌ برجسته‌ اخلاق‌ در‌ اصلاح‌ سبک‌ زندگی اسلامی وجه تمایز آن را با سایر سبک‌های زندگی نمایان می‌سازد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی اخلاق فیبر چاودار فیزیک و شیمیایی

22

جایگاه قناعت در سبک زندگی اسلامی

شفیعیان

رضا شکرانی

دانشگاه قرآن و حدیث

1396

ارشد

چکیده: موضوع این تحقیق بیانگر جایگاه قناعت در سبک زندگی اسلامی است که به روش استقرای تام در آیات قرآن کریم و روایات اهل‌بیت عصمت و طهارت به بررسی واژه‌ی قناعت پرداخته‌شده است. این پژوهش در چهار فصل، با استناد به آموزه‌های دین، مسئله‌ی سبک زندگی، قناعت و نحوه تألیف این دو موضوع با یکدیگر را مورد بررسی قرار داده است.از نوآوری‌های این تحقیق گردآوری آیات و استقرای روایات موضوع قناعت است.در فصل اول، پس از ارائه طرح تحقیق شامل بیان ضرورت و هدف از انجام این تحقیق، کاربرد، پیشینه، روش و ساختار تحقیق بیان شده است. تعاریف مختلف سبک زندگی از منظر دانشمندان غربی و بیان مولفه های آن و در مقابل بیان مولفه های سبک زندگی اسلامی در فصل دوم ارائه‌شده است. تعریف واژه قناعت از منظر لغت و کتب اخلاق و عرضه آن به قرآن و روایات و بیان تعریف مختار با استناد به توصیفات، ارزش گذاری و ویژگی‌های موجود در قرآن و روایات در فصل سوم ارائه‌شده است.فصل چهارم با نگاه تلفیقی و ایجاد ارتباط بین دو موضوع قناعت و سبک زندگی تدوین شده است. لازمه‌ی این امر بیان کارکرد قناعت، عوامل موثر در تقویت روحیه قناعت و موانع دستیابی و تقویت این خصلت و آسیب‌های موجود در التزام به قناعت بود که از نگاه آیات و روایات بیان شده است.بر این اساس قناعت به‌عنوان یکی از اضلاع در مجموعه‌ی سبک زندگی اسلامی مطرح است که در ارتباط با سایر اضلاع سازنده و کامل‌کننده آن‌ها است. بنابراین ملتزم نبودن به قناعت، همانند دیگر دستورات دین، بیان‌کننده‌ی این است که اسلام با تمام اجزای خود در زندگی و جامعه جاری نشده و به‌عنوان یک نقیصه در سبک زندگی مطرح می‌شود. در خاتمه، ضمن اشاره به فصول گذشته، جمع‌بندی نهایی بدین شرح بیان شده که:در سبک زندگی اسلامی، قناعت یک نقش ذو ابعاد را داراست که توجه به آن و تمرکز بر روی آن می‌تواند دیگر ابعاد مختلف زندگی بشر را دستخوش تغییرات مثبت و اثرگذار نماید؛ سبک زندگی، همان حیاط طیبه‌ی مورد اشاره‌ی قرآن و مدینه‌ی فاضله‌ای است که به تعبیری بهشت موعود مومنان است و در آن از اضطراب و استرس، ذلت و زندگی ننگین خبری نیست و عزت، بی‌نیازی، آبرومندی، آرامش و راحتی حاکم بر آن است و برای رسیدن به آن راهی نیست جز عمل به قناعت. دستوری اصیل و متقن در دین اسلام.

واژگان کلیدی: سبک زندگی اسلامی- قناعت الگوی اسلامی قرآن حیات طیبه

23

جلوه های ولایت الهی در زندگی مومن از منظر قرآن و روایات

ناهید دستمالچی

شفیعی مازندرانی

جامعه الزهرا سلام الله علیها

1395

سط 3

چکیده: ولایت ‌یکی ‌از ‌محوری‌ترین ‌و ‌مهم‌ترین‌ مباحث ‌در‌ قرآن‌کریم ‌است.‌ خدای‌سبحان‌ راههایی ‌را‌ ذکر‌ می‌کند ‌که ‌اگر ‌سالك ‌آن‌ راه‌ را‌ طی‌ کند،‌ به‌ خدا‌ نزدیك‌ میشود‌ و ‌در ‌اثر ‌قرب‌ الهی، ‌هم‌ خود ‌«ولی الله»‌ میشود ‌و ‌هم ‌«الله»‌ولی ‌او ‌خواهد ‌شد. هنگامیکه ‌انسان ‌مؤمن ‌با ‌انجام‌ اعمال‌ صالح ‌به ‌خدا ‌نزدیك ‌شد،‌ تحت ‌ولایت ‌خدا ‌قرار‌ ‌میگيرد‌ و ‌از ‌قرب ‌او‌ بهره مند‌ میشود. ‌در ‌این ‌رساله‌ مراد ‌از‌ ولایت ‌«ولایت‌ خاصه ‌الهی» ‌به ‌معنای ‌سرپرستی‌ و‌ صاحب اختياری خداوند ‌نسبت‌ به ‌پدیده های‌ هستی ‌و ‌درجات‌ قرب ‌اجزای ‌هستی‌ و ‌موجودات ‌نسبت ‌به ‌خداوند ‌متعال ‌است؛‌ و‌ به‌ عبارت ‌دیگر ‌یك‌ نحوه ‌قربى‌ است ‌که ‌باعث ‌و ‌مجوز ‌نوع ‌خاصى ‌از ‌تصرف ‌در‌ امور، ‌سرپرستی‌ و ‌مالکيت‌ تدبير ‌می شود ‌لذا ‌این ‌تحقيق ‌به‌ تبيين‌ ‌جلوههای‌ ولایت ‌خاص ‌الهی در ‌زندگی ‌انسان ‌مؤمن‌ ‌می پردازد:‌ در ‌مسير ‌این‌ پژوهش ‌اولين ‌قدم،‌ دستیابی ‌به ‌مفهوم ‌ولایت‌ و‌ چگونگی ‌مراتب ‌آن ‌از‌ منظر ‌قرآن‌ و ‌روایات‌ است؛‌ بنابراین‌پس‌از‌مفهوم‌شناسی‌و‌بيان‌اسباب، ‌اقسام‌ و ‌مراتب‌ ولایت‌ خاص ‌الهی،‌ آثار ‌مادی‌ این ‌ولایت ‌در‌ زندگی ‌دنيویی ‌در ‌قرآن ‌و‌ روایات ‌به ‌دست ‌آمد ‌مانند ‌برکات‌ آسمانی،‌ صنعت ‌و‌ پيشرفت ‌و ‌صنایع ‌نظامی‌ و ‌از‌ آثار ‌معنوی‌ ولایت ‌خاص ‌الهی‌ خروج‌ از ‌ظلمات ‌به ‌نور، ‌ازدیاد‌ علم ‌و ‌ایمان،‌ پيدایش ‌معرفت‌ و ‌بصيرت،‌ نصرت ‌غيبی،‌ هدایت‌ به ‌صراط ‌مستقيم، ‌ثبات ‌قدم، ‌فلاح ‌و ‌رستگاری‌ و ‌محبت ‌و ‌تسخير ‌قلوب‌، تأیيد،‌ حيات ‌طيبه،‌ رضایتمندی ‌از‌ خداوند ‌و ‌زندگی،‌ تقوا،‌ حيا‌ و ‌عفت‌ و‌ دوری ‌از‌ سکرات ‌موت ‌است.‌ مطابق‌ با‌ آیات ‌و‌ روایات ‌ازجمله‌ جلوه های ‌معنوی‌ ولایت ‌الهی ‌در‌ زندگی ‌اخروی ‌مؤمن،‌آمرزش ‌و ‌رزق‌ کریم،‌ حشر ‌انسانی،‌حشر ‌آسان‌ و‌ با ‌اولياء الله،‌ حسابرسی ‌آسان،‌ ورود ‌به ‌بهشت ‌همراه‌ با‌ درود ‌فرشتگان،‌ رسيدن ‌به‌ مقام‌ رضوان ‌الهی‌ و‌ پاکی‌ در ‌برزخ ‌است‌ و‌ ازجمله‌ جلوه های ‌مادی ‌ولایت‌ الهی‌ در‌ زندگی‌ اخروی‌‌ مؤمن ‌بهره مندی ‌از ‌نعمات ‌بهشتی‌ همراهی ‌با‌ حورالعين ‌و ‌پذیرایی ‌اوليه ‌در ‌قيامت ‌است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، ولایت ‌خاصه ‌الهی، ‌مؤمن،‌ ولایت‌ تامه‌، ولایت ‌عامه، ‌قرآن،‌ روایات

24

چالش های سبک زندگی قرآنی و مدرنیته با تأکید بر خانواده

اکبر محمودی

محمد علی رضایی

دانشگاه معارف اسلامی قم

1395

دکترا

چکیده: قرآن کریم، آخرین و کامل‌ترین کتاب آسمانی در آخرین و کامل‌ترین دین خدادادی با نام «اسلام»، نوعی از سبک زندگی را به بشریت ارائه می‌دارد که در همه عرصه‌های کردارها و گفتارها در حوزه‌های فردی، خانوادگی، ملی، بین ‌المللی و محیط زیستی و در همه ابعاد عبادی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی، علمی، خوراکی، پوشاکی، سکونتی، بهداشتی، آرایشی، رفاهی، تفریحی، هنری، فنی و ...، دارای برنامه است. این نوع از سبک زندگی، ادعای جهانی بودن دارد. در برابر قرآن کریم، طراحان و متفکران مدرنیته نیز نوعی از سبک زندگی را به بشریت عرضه می‌دارند که به‌طور کامل، سکولار و از هر محدودیت و تقیدی، به دور است. این شیوه از سبک زندگی نیز ادعای جهانی‌سازی دارد. بنابراین، بشر در برابر دو نوع از سبک زندگی با ادعای گستره جهانی قرار می‌گیرد که با هم در چالش هستند. برای بررسی امور چالشی این دو نوع از سبک زندگی با تأکید بر خانواده ـ بر اساس روش تحقیق تحلیلی، توصیفی و توسعه‌ای ـ ابتدا مولفه‌های عمومی آن دو در قالب مبانی، اصول و اهداف، استخراج می‌شود و سپس، مولفه‌های آن دو شیوه از سبک زندگی در حوزه خانواده ـ بر حسب استقراء ـ در قالب مولفه‌های معنوی، جنسی، ساختاری، فرزندپروری، اخلاقی و حقوقی، استنباط و مورد تحلیل قرار می‌گیرد. پس از آن، راه‌کارهای نظری و عملی جهت برون‌رفت از چالش‌های ذکر شده، ارائه می‌شود. از آن جایی که ـ طبق ادله قطعی و قوی ـ دیدگاه نگارنده بر این است که از میان دو الگوی: سبک زندگی قرآنی و سبک زندگی مدرنیته، تنها سبک زندگی قرآنی، الگوی مطلوبی برای زندگی بشری است، به همین جهت، در جایگاه ارائه راه‌کارها، تلاش بر این است که از آموزه‌های سبک زندگی قرآنی، بیش‌تر بهره برده شود.

واژگان کلیدی: سبک زندگی ، سبک زندگی قرآنی ، سبک زندگی مدرنیتی ، خانواده قرآنی ، خانواده مدرنیتی ، آزادی جنسی ، خانواده تک‌جنسیتی ، خانواده هم‌بالینی

25

رابطه سبک زندگی و عمل به باورهای دینی با رضایت زناشویی زوجین

رویا حساس

حمید علیزاده

دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم تربیتی

1391

ارشد

چکیده: هدف از پژوهش حاضر تبیین و پیش‌بینی میزان رضایت زناشویی بر اساس سبک زندگی و عمل به باورهای دینی زوجین شهر تهران بوده است. بدین منظور از طریق نمونه گیری چند مرحله‌ای ابتدا دو منطقه یک و پنج شهر تهران به‌عنوان نمونه مورد مطالعه انتخاب شد، سپس دو فرهنگسرای وابسته به شهرداری در حال فعالیت در این دو منطقه (ملل و فردوس) انتخاب شده و پس از هماهنگی با فرهنگسراها تعداد 400 پرسشنامه (برای هر فرهنگسرا 200 پرسشنامه، معادل 100 زوج) در اختیار والدینی قرار گرفت که یا خود و یا کودک آن‌ها در برنامه‌های تابستانی این دو فرهنگسرا شرکت کرده‌اند و از آن‌ها درخواست شدکه به جز خود همسر ایشان نیز پرسشنامه را تکمیل کرده و در اختیار پژوهشگر قرار دهند. داده‌های پژوهش از طریق پرسشنامه رضایت زناشویی اینریچ، پرسشنامه مقیاس‌های اساسی آدلری برای موفقیت بین فردی- نسخه بزرگسالان (BASIS-A)، پرسشنامه معبد برای اندازه‌گیری عمل (نه اعتقاد و نگرش) به باورهای دینی جمع آوری شد. نتایج تحلیل داده ها با استفاده از رگرسیون چندگانه نشان داد که فقط ضرایب رگرسیونی محاسبه شده در خصوص مولفه‌های نقش مذهب در زندگی، محتاط بودن و مستحق بودن در سطح اطمینان 95 درصد (0/05= ) معنی‌دار است و سایر ضرایب رگرسیونی مربوط به دیگر مولفه‌های سبک زندگی و عمل به باورهای دینی معنی‌دار نمی-باشند. همچنین نتایج تحلیل‌های همبستگی حاکی از رابطه معنادار رضایت زناشویی زنان تنها با خرده مقیاس سخت‌گیری در مردان؛ رابطه معنادار خرده مقیاس ارتباطات زنان با دو خرده مقیاس محتاط بودن (با علامت منفی) و سخت‌گیری مردان؛ حل تعارض زنان با به سه خرده مقیاس تعلق- علاقه اجتماعی، کنار آمدن و ملایمات؛ همبستگی معنادار تمامی خرده مقیاس‌های عمل به باورهای دینی زنان با تعلق- علاقه اجتماعی مردان؛ همبستگی معنادار خرده‌مقیاس‌های عمل به باور دینی زنان (به جز خرده مقیاس عمل به مستحبات) با کوشش برای کمال مردان؛ همبستگی معنادار تمامی خرده مقیاس‌های عمل به باورهای دینی مردان به جز عمل به مستحبات با خرده مقیاس کوشش برای کمال زنان؛ و همبستگی معنادار بین تمامی خرده مقیاس‌های عمل به باور دینی به جز انجام مستحبات و رضایت زناشویی و تحریف آرمانی بوده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی ، عمل به باورهای دینی ، رضایت زناشویی ، زوجین

26

رابطه ویژگی های شخصیت و مولفه های سبک زندگی اسلامی با موفقیت در تبلیغ

آزاد

احمدی

موسسه اخلاق و تربیت

1395

ارشد

چکیده: هدف پژوهش حاضر، بررسي «رابطه مولفه هاي سبك زندگي اسلامي با موفقيت در تبليغ» است. روش تحقيق اين پژوهش، توصيفي به شيوه هم بستگي است. اين پژوهش روي 100 نفر از طلاب مبلغ حوزه علميه شهر قم اجراشده است. براي انجام اين پژوهش، از پرسش نامه هاي؛ «سبك زندگي اسلامي (ILST-75)، كاوياني» و «مولفه هاي روان شناختي مبلغ موفق در آيات و روايات، جوانشير» استفاده شده است.

در تجزيه وتحليل داده ها، در بخش توصيفي؛ از شاخص هاي مركزي، شاخص هاي پراكندگي و ضرايب هم بستگي و در بخش استنباطي؛ از آزمون z براي معنادار بودن r پيرسون، آزمون F براي تحليل معنادار بودن رگرسيون استفاده شده است. يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد كه «بين مولفه هاي سبك زندگي اسلامي و موفقيت در تبليغ رابطه مثبت وجود دارد». براين اساس هرچه فرد سبك زندگي اسلامي را دارا باشد، از موفقيت بيشتري در تبليغ برخوردار است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، سبك زندگي اسلامي، تبليغ، موفقيت، موفقيت در تبليغ، مولفه هاي سبك زندگي اسلامي

27

ساخت و رواسازی پرسشنامه سبک های زندگی

مهوش طالبی

دکتر صادق تقی لو

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس

1396

ارشد

چکیده: هدف از پژوهش حاضر، ساخت و رواسازی پرسشنامه در حوزه ی سبک های زندگی بود. جامعه ی آماری را کلیه ی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس در سال تحصیلی 96-95 تشکیل دادند که به روش نمونه گیری چند مرحله ای انتخاب شدند. پژوهش در سه مرحله انجام شد. در مرحله اول، به منظور استخراج عامل های زیربنایی پرسشنامه سبک های زندگی، تحلیل عاملی اکتشافی در نمونه ای متشکل از 273 نفر انجام شد. در مرحله دوم عامل های استخراج شده از تحلیل عاملی اکتشافی با استفاده از تحلیل عاملی تأییدی در 302 نفر مورد ارزیابی قرار گرفت و در مرحله سوم اعتبار بازآزمایی مؤلفه‌های استخراج شده با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون در 43 نفر بررسی گردید. ابزار های پژوهش، پرسشنامه مقابله با موقعیت های فشارزا (CISS-21)، پرسشنامه SCL-90 (بُعد افسردگی) و پرسشنامه محقق ساخته سبک های زندگی بودند. یافته ها نشان داد که ضریب آلفای کرونباخ چهار سبک زندگی هدفمند، سبک زندگی مذهبی، سبک زندگی لذت گرا و سبک زندگی قضا و قدری به ترتیب برابر با 847/0، 851/0، 789/0و 766/0 می باشد که این نتایج بیانگر همسانی درونی قابل قبول گویه های هر یک از مؤلفه‌های پرسشنامه است. در کُل، ضرایب همبستگی بین سبک های مقابله با موقعیت های فشارزا (CISS-21) و بُعد افسردگی در پرسشنامه SCL-90 با سبک های زندگی به ترتیب بیانگر روایی همگرا و پیش بین پرسشنامه سبک های زندگی بود. به منظور سنجش اعتبار بازآزمایی، پرسشنامه سبک های زندگی با فاصله دو هفته بر روی گروه نمونه اجرا شد. ضرایب همبستگی دو مرحله اجرا، برای سبک زندگی هدفمند 771/0، سبک زندگی مذهبی 827/0، سبک زندگی لذت گرا 828/0 و سبک زندگی قضا و قدری 757/0 به دست آمد که همه ضرایب همبستگی در سطح (01/0>p) معنادار بود و بیانگر اعتبار بازآزمایی و پایایی نمرات پرسشنامه سبک های زندگی می باشد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- موقعیت های فشارزا- سبک زندگی مذهبی- سبک زندگی لذت گرا و سبک زندگی قضا و قدری.

28

سبك زندگی اسلامی در تعامل با دیگران از منظر قرآن و حدیث

کبري بادپا

دکتر فرحناز وحیدنیا

دانشکده علوم قرآنی ابلام

1395

ارشد

چکیده: مفهوم سبک زندگی مفهوم جدیدی است که چند سالی است در جامعه ما به‌صورت علمی مطرح شده است. در یک نگاه ساده، سبک زندگی شیوه لباس پوشیدن، معاشرت، کسب و کار، ارتباط با خود و دیگران را شامل می‌شود و در یک جامعه اسلامی به خاطر وجود ایدئولوژی و نگرش خاص به جهان، هستی و هدف خلقت و نقش انسان در آن، نیاز به شناسایی و استخراج الگوهای کاربردی آن به جامعه، بیشتر خود را نشان می‌دهد. سوال از اصل حیات و چگونه زیستن، امری ریشه‌دار و ارزشمند در فکر انسان‌ها از آغاز آفرینش تاکنون بوده است. به‌طوری که در این مسیر، اندیشه‌های مختلف و متفاوتی در قالب مکاتب بشری پا به عرصه وجود نهاده است. هر سبکی از زندگی خواه از مکتب الهی نشأت گرفته باشد و خواه ضد دینی باشد بر پشتوانه‌های فکری و عقیدتی استوار است. پژوهش حاضر به بررسی مفاهیم لغوی و اصطلاحی واژه های سبک، زندگی، سبک زندگی و سبک زندگی اسلامی و همچنین راه‌های ارتباط با دیگران و واژگان هم ردیف آن ها پرداخته و معیارهای قرآن کریم و احادیث را برای سبک زندگی اسلامی و ارتباطات صحیح با یکدیگر بیان کرده است. این پژوهش با روش توصیفی ـ تحلیلی و با استناد به مستندات قرآنی و احادیث دینی انجام پذیرفته است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، تعامل، ارتباط، آیات، روایات ، سبک زندگی، تعامل، ارتباط، آیات، روایات

29

سبک زندگی اجتماعی زوجین از دیدگاه اسلام

نسرین عربیان

شمس الله مریجی

دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

1389

ارشد

چکیده: تحقیق حاضر در پی دستیابی به سبک زندگی اجتماعی زوجین از دیدگاه اسلام به این مهم رسید که ارزش‌ها به‌عنوان پایه های دین درونی ترین لایه های شخصیت افراد را شکل می دهند و مهم‌ترین منبع درجهت گیری افراد در بعد شناختی و رفتاری می باشند، ازاین‌رو ارزشهای دینی براساس ویژگیهایی که دارند درتعیین نوع سبک زندگی زوجین موثر می باشند . اسلام با هدف تعالی وپیشرفت انسان با در نظر گرفتن تمام جنبه ها و ابعاد وجودی انسان مولفه هایی جهت سبک زندگی زوجین بیان نموده است بر این اساس می توان الگوی جامعی از سبک زندگی زوجین را ارائه نمود. الگوی سبک زندگی اسلامی پاسخگوی نیازهای اولیه و ثانویه انسان‌ها در طول زندگی مشترک می با شد . این الگو بر سه محور اصلی نگرش ها ، مناسبات و روابط انسانی و گرایش ها استوار است و دارای ویژگیهایی مانند جامعیت ، ثبات و دوام ، عملی بودن ، عمومیت، طراوت وبالندگی، می باشد. الگوی مطرح شده از نظر اسلام درکلیه مراحل مقدماتی تشکیل زندگی مشترک چون مهریه، جهیزیه وجشن عروسی باید بر مبنای سادگی استوار باشد و از هرگونه اسراف و زیاده روی دراین امور پرهیز شود تا پایه های اولیه زندگی درست استوار گردد ، زیرا اسراف و تجمل گرایی نه تنها زوجین را ازمعنویات و اصل هدف انسانی دور می نماید بلکه مشکلاتی در سلسله مراتب خانوادگی مانند تشنج در کانون خانواده را بو جود می آورد . البته در مقابلِ بحث تجمل گرایی مقوله رفاه گرایی وجود دارد که مفهومی لازم وپویاست زیرا موجب آرامش، آسایش و فراهم شدن شرایط مطلوب سیر تکاملی انسان می شود و در واقع زوجین با رفاه می‌توانند متناسب با نیازهای فرهنگی، اجتماعی،روانی و اقتصادی یک جامعه و با اعمال مدیریت و منابع در آمدی و مصرف به این نیاز ها پاسخ دهند. شایان ذکر است روش و منش ائمه معصوم بعنوان آموزگاران تمامی نسلها می تواند الگو و سرمشق انسان‌ها در تمامی اعصار باشد . بنابراین اجرایی وعملیاتی نمودن الگوی اسلامی زندگی زوجین منحصر در قشر و گروه خاصی نیست و برای رسیدن به سعادت و کمال لازم است زوجین در هر عصری ازاین الگو بهره مند شوند .

واژگان کلیدی: سبک زندگی ، اجتماعی ، زوجین ، الگو ، دیدگاه اسلام

30

سبک زندگی اسلامی از دیدگاه قرآن با رویکرد روان‌شناختی

علی بنائیان اصفهانی

محمد جواد نجفی

دانشگاه قم

1394

دکترا

چکیده: سبک زندگی (Life Style) به‌عنوان مفهومی جامع، متداول و متناسب با نیازهای فردی و اجتماعی، ابعاد گسترده‌ زندگی بشر را در بر می گیرد و همواره مورد توجه اندیشمندان علوم مختلف انسانی ازجمله (روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و...) بوده است. هدف رساله حاضر آن است تا ضمن معرفی و تبیین مبانی سبک زندگی از منظر اسلامی، مولفه‌های روان شناختی آن را در قلمرو: 1. ارتباط انسان با خود(با مولفه هائی همچون خودشناسی، خویشتن داری، مهار احساسات منفی همچون خودپسندی، طمع، حسادت و خشم و....)، 2. ارتباط انسان با خداوند(با مولفه هایی همچون نگرش ایمانی، خلوص و حالت خوف و رجا(به مثابه عامل وحدت شخصیت)، حسن ظن به خدا، احساس دلبستگی و وابستگی به خدا، قدردانی از خدا و..) 3. قلمرو ارتباط انسان با دیگران(اجتماع) مورد بررسی قرار دهد. در این راستا، نویسنده افزون بر ارائه مهم‌ترین اصول روان شناختی حاکم بر روابط میان فردی(همانند اصل ادب و احترام متقابل، اصل اجتناب از بدگمانی، اصل اجتناب از تجسس، اصل اجتناب از غیبت، اصل اجتناب از تمسخر و استهزاء، اصل پرهیز از عیب جوئی و....) به ارائه مهم‌ترین اصول حاکم بر روابط درون نهاد اجتماعی خانواده (همانند احساس مسوولیت در خانواده، رعایت عدالت میان اعضای خانواده، مهرورزی و محبت در خانواده، رویاروئی با مشکلات زندگی، همبستگی و همگرائی خانواده، احترام والدین، وجوب اطاعت از والدین و...) میپردازد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، سبک زندگی اسلامی

31

سبک زندگی اسلامی از منظر امام سجاد((ع) و مویدات قرآنی آن

بهروز صدیقی

علی مطوری

دانشگاه شهید چمران اهواز

1395

ارشد

چکیده: صحیفه سجادیه از مستندات آثار اسلامی که شامل پنجاه‌وچهار دعا و مشتمل بر دقیق ترین مسائل توحیدی، عبادی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که بدان زبور آل محمد (ص) نیز می گویند. در این پژوهش نیز مسائلی فوق‌الذکر با محوریت صحیفه امام سجاد(ع) مورد بررسی قرار گرفت. در اول کلیات تحقیق آورده شده سپس به ذکر روش معرف عبادت امام سجاد(ع) و شیوه آن پرداخته که بخاطر این روش عبادت، سید الساجدین ملقب شدند پرداخته می‌شود. همچنین در ادامه نیز سبک اجتماعی و خانوادگی بامطالعه و تأمل در احادیث و روایات به‌جامانده از امام سجاد(ع) جایگاه و کارکردهای این نهاد موردبررسی قرار گرفت. تامل در کلام امام سجاد(ع) بیانگر آن است که خانواده نسبت به اجتماع، از اولویت بیشتری برخوردار بوده و دارای جایگاهی بس عظیم است. در مکتب تربیتی آن حضرت مهرورزی، حقوق والدین، حقوق فرزندان بر والدین، ایجاد ارتباط مستمر باخدا و... به‌عنوان روش‌هایی کاربردی در انحراف زدایی و فضیلت افزایی مطرح است که کانون گرم خانواده، ظرفیت به ظهور رساندن آن‌ها را داراست. در سبک زندگی سیاسی امام، شاهد سخنان و توصیه‌های حضرت(ع) پیرامون نحوه‌ی حکومت‌داری، اوصاف حاکمان و... به شکل مستقیم و صریح نمی‌باشیم، ولی برخلاف عقیده بعضی غرضورزان که فکر می‌کردند امام سجاد (ع) به‌طورکلی از سیاست دور بود بلکه این افراد نمی‌دانستند که عبادت وزندگی امام سجاد (ع) عین سیاست آن حضرت است. همچنین با بررسی بعد اقتصادی در صحیفه امام سجاد(ع) نتیجه گرفته شد که در صحیفه سجادیه نیز درزمینه علم اقتصاد مظالب فراوانی یافت می شوند.ابتدا مطالب اقتصادی که در دعا های مختلف ذکر شده که این مفاهیم در ذیل عناوین فقر و لزوم حمایت از فقرا؛ روزی‌رسانی خدا، نفی اسراف و اتلاف؛ کار و کسب روزی حلال و قناعت و نفی حرص و طمع، طبقه بندی شده‌اند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، صحیفه سجادیه، قرآن، زندگی سیاسی، زندگی اجتماعی، زندگی عبادی، سبک زندگی، صحیفه سجادیه، قرآن، زندگی سیاسی، زندگی اجتماعی، زندگی عبادی.

32

سبک زندگی اسلامی و بازتاب آن در کیمیای سعادت

حامد هاشمی

دکتر حسین نوین

دانشگاه محقق اردبیلی

1394

ارشد

چکیده: سبک زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در بر می‌گیرد. در واقع زندگی، بر اساس انتخاب‌ها شکل می‌گیرد و مجموعه انتخاب‌های هر فرد، سبک زندگی خاصی را برای او رقم می‌‌زنند. هدف این تحقیق، استخراج الگوی سبک زندگی اسلامی و بررسی آن در کیمیای سعادت امام محمد غزالی است. لذا بر آن شدیم تا با مطالعه کتابخانه‌ای و علمیِ مطالبِ مرتبط با موضوع پایان‌نامه، به یافتن پاسخی درست درباره‌ی شیوه‌های سبک زندگی اسلامی بپردازد. حاصل تحقیق این شد که: در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی، مشترک می‌شوند. این انتخاب‌ها، خود ریشه در بینش‌ها و تمایلات دینی و مذهبی افراد دارند که این دو نیز، خود در بستر وسیعی از عوامل شخصی و اجتماعی شکل می‌‌گیرند. سبک زندگی که در کیمیای سعادت معرفی شده است، برآمده از آموزه‌های اعتقادی و ارزشی است و بنیاد سبک زندگی اسلامی، علاوه بر اعتقادات که متشکل بر روح توحید در تمامی شئون زندگی است، شامل امور ارزشی و اخلاقی ثابت است. در کیمیای سعادت، دستورالعمل کلی به منظور وصول به سبک زندگی اسلامی ارائه‌شده است. غزالی در چند اصول، زندگی را در چند گروه جای داده است؛ وی رعایت آداب و موازین دینی را بسیار مهم می‌داند. وی همچنین داشتن تعاملِ صحیح و مداوم با اطرافیان و بالاخص دوستان و خانواده را تعیین‌کننده دانسته است. در نهایت توکل به خداوند و دیدن او را در همه‌ی امور زندگی را مهم می‌داند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- کیمیای سعادت غزالی هویت فرهنگ

33

سبک زندگی بر اساس آموزه های تربیت اخلاقی در نهج البلاغه

هما بنی اسدی

سعید بهشتی

دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم تربیتی

1393

ارشد

چکیده: تحقیق حاضر یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است که باهدف تبیین سبک زندگی بر اساس آموزه‌های تربیت اخلاقی در نهج‌البلاغه انجام‌گرفته است. در این پژوهش، سبک زندگی، آن‌گونه رفتارهای ظاهری و بیرونی است که به جامعه هویت می‌دهد و برخاسته از نظام ارزش‌ها(ایدئولوژی) و باورها(جهان‌بینی) افراد آن جامعه است. با توجه به این‌که ما مسلمان هستیم و در جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم، سبک زندگی‌مان باید برخاسته از جهان‌بینی الهی و ارزش‌های کمال گرایانه باشد و سبک زندگی و رفتار ما معرف مسلمان و شیعه بودن ما باشد. در این پژوهش سبک زندگی در دو حوزه فردی و اجتماعی موردبررسی قرار گرفت. سبک زندگی در حوزه فردی به دو حوزه کردار اخلاقی و گفتار اخلاقی تقسیم‌شده است که حوزه کردار اخلاقی نیز به دو قسمت فضایل و رذایل اخلاقی تقسیم شد. در قسمت فضایل اخلاقی، به پنج صفت: عدالت، قناعت، شکرگزاری، کاروتلاش و صبر و در قسمت رذایل اخلاقی به سه صفت: پرهیز از آرزوهای طولانی، خودپسندی و طمع اشاره‌شده است. در حوزه گفتار اخلاقی نیز به سه مولفه: زبان، سکوت و حفظ اسرار پرداخته شد.در ذیل سبک زندگی در حوزه اجتماعی به مولفه ارتباط با عموم مردم (به‌طور عام) و رابطه با همسایگان، دوستان و خانواده(به‌طور خاص) که شامل ارتباط با والدین، همسر و فرزند می‌باشد، توضیح داده شد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- تربیت اخلاقی- نهج البلاغه

34

سبک زندگی خانوادگی با تاکید بر صحیفه سجادیه

اعظم خلعتی

مهدی زاده

جامعه الزهرا سلام الله علیها

1395

سط 3

چکیده: "سبک زندگی" یعنی روش زندگی هر جامعه و فرد که اساس آن از ارزش‌ها، اعتقادات و فرهنگ تشکیل‌شده وزندگی انسان را جهت می‌دهد تا آدمی را به هدفی که در نظر دارد، برساند. با توجه به این‌که سبک زندگی هر جامعه‌ای متفاوت است، سبک زندگی جامعه مسلمان نیز سبکی خاص "اسلامی" است. این نوع سبک دارای اصول و روش‌های خاصی است، که الگوهای آن از سرچشمه وحی سیراب شده و انسان را به بهترین نوع زندگی فردی و اجتماعی هدایت می‌کنند. یکی از این اصول رعایت حقوق افرادی است که در کنارمان زندگی می‌کنند و ارتباط تنگاتنگی با ما دارند. روابط با آنان لذت‌بخش نخواهد بود مگر آن‌که حقوق آنان را رعایت کنیم. به همین منظور برای رسیدن به سبک زندگی اسلامی به کتاب شریف "صحیفه سجادیه" امام سجاد علیه السلام که به حقوق والدین و فرزندان و "رساله حقوق" ایشان در خصوص حقوق همسران مراجعه کرده، تا ضمن شناخت حقوق متقابل، در حیطه‌های شناختی، عاطفی، رفتاری، برای پیشگیری از آسیب‌های متعددی که خانواده را تهدید می‌کند، اصول کلی مانند؛ اصل احترام، محبت و حسن معاشرت و... در روابط والدین و همسران روش‌هایی تربیتی مانند؛ روش تعقل، تغافل، دعا و... در تربیت فرزند با روش تحلیلی- توصیفی و کتابخانه‌ای پرداخته و ارائه شد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، خانواده، حق و تکلیف، حسن معاشرت، صحیفه سجادیه.

35

سبک زندگی خانوادگی در کلام امیر المومنین علیه السلام

مهدی جبرائیلی

دین پرور

حوزه علمیه قم

1396

سط 3

چکیده: خانواده اولین و مهم‌ترین نهادی است که زن و مرد با هم فکری و تفاهم همراه با مهر و محبت آن را تشکیل می دهند. همچنین مهمترین نهاد تربیت انسان است که اگر بر اساس اصول و معیارهای درست پایه گذاری نشود، تمام نهادهای اجتماعی را با چالش های جدی مواجه خواهد کرد.

در روزگار معاصر که با غلبه لذت گرایی نفسانی غرب، خانواده آن اصالت اصیل و حصین خود را به خانه عنکبوتی داده و به تاریک خانه ای مملو از هوی از هوس تبدیل شده و انسان امروز را در هاله ای از تحیر و سرگردانی ناشی از خداگریزی و اومانیسم گرفتار کرده است؛ بدین جهت بایسته می نماید تا شعاعی از نور ملکوت علوی در این غروب کده روزگار کنونی نور افشانی کند.

دراین تحقیق راه کارهای راه بردی برای سعادت خانوده و رشد و کمال اعضای آن ارائه شده است. با عمل به این دستورالعمل های واقع بینانه که از نگاه حقیقت بین امیرالمومنین علیه السلام تبیین شده است؛ می توان خانواده ای سعادتمند و عاری از آسیب های درونی و بیرونی شد. در این نوشتار از معیارهای تشکیل خانواده و نیز اصول اخلاق خانوادگی سخن گفته شده است. عوامل استحکام خانواده  و نیز آسیب هایی که بنیان خانواده را تهدید می کنند، در نگاه حضرت علی بررسی شده است. همچنین در این رساله معیار های تشکیل خانواده، عوامل تحکیم بخش و تقویت کننده مناسبات خانواده، با تمسک به سخن و سیره امام علی علیه السلام مورد بحث و تبیین قرار گرفته است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، امیرالمومنین علیه السلام، خانواده.

36

سبک زندگی خانواده اسلامی

اکرم نعمت اللهی

علیرضا دهقان پور

دانشگاه خوارزمی

1393

ارشد

چکیده: سبک زندگی گونه رفتار اجتماعی و شیوه زیستن است که آشنایی با آن از دو جهت معنوی و مادی برای انسان ضرورت دارد. وقتی عبارت «سبک زندگی اسلامی» را به کار میبریم، یعنی رفتارهای انسانی‌ای که متأثر از آموزه‌های اسلامی است. چون «خانواده» اساس یک جامعه را تشکیل می‌دهد و تربیت اسلامی و بالتبع تکامل افراد خانواده با استفاده از آموزه‌های دینی سبب رشد معنوی جامعه می‌گردد، پرداختن به سبک زندگی در یک خانواده اسلامی ضرورت پیدا می‌کند. اسلام در مورد کارکردهای خانواده همچون تربیت نسل، مدیریت غریزه، آرامش، حمایت، مراقبت و کنترل برنامه داشته و برای تحکیم خانواده به عوامل درونی و بیرونی توجه دارد. در اسلام برای همسران وظایف متقابلی ترسیم شده است: اخلاق، مهرورزی، تفاهم، صبر، تقسیم کار، گذشت، قدردانی، آراستگی، صداقت، تواضع ،مدارا. وظایف اختصاصی هر یک از زوجین نیز مورد تاکید است. برای والدین و فرزندان نیز وظایف مشترک و اختصاصی تعریف شده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، خانواده ، اسلام ، همسران ، والدین ، فرزندان

37

سبک زندگی در بازی‌های رایانه‌ای با رویکرد نشانه‌شناختی

نسیم بنائی

فرقانی

دانشگاه علامه طباطبائی

1393

ارشد

چکیده: پژوهشِ حاضر سبکِ زندگی در بازی‌های رایانه‌ای را با رویکردِ نشانه‌شناختی موردِ بررسی قرار داده‌است. هدفِ اصلیِ این پژوهش شناختِ سبکِ زندگیِ بازنمایانده شده در بازی‌های رایانه‌ای است. برای این کار ابتدا مفهومِ سبکِ زندگی موردِ بررسی قرار گرفته و دوازده مولفه سبکِ زندگی که بیشترین ارتباط را با بازیِ موردِ بررسی دارند، انتخاب شده‌است. محقق به کمکِ نمونه‌گیریِ هدفمند، از میانِ جامعه آماری که تمامیِ بازی‌های مرتبط با سبکِ زندگی بوده‌است، بازیِ سرقتِ بزرگِ اتومبیلِ 5 را انتخاب کرده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی،  رویکرد نشانه‌شناختی ، بازی رایانه‌ای

38

سبک زندگی زن مسلمان از نگاه قرآن و روایات

گلشن رحمت آوا

فلاحی قمی

جامعه المصطفی العالمیه

1395

ارشد

چکیده: زن از نگاه اسلام در زندگی نقش مهمی دارد. قرآن کریم و روایات برخی از زنان را به‌عنوان الگو معرفی نموده و از آن ها به نیکی یاد می کند. و برخی دیگر را مایه عبرت قرار داده است. تهی شدن سبک زندگی زن مسلمان از مولفه‌های اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین مربی، جامعه را با بحران‌های هویتی و عاطفی روبه‌رو می سازد. برای ترویج سبک زندگی اسلامی اهمیت و ضرورت این تحقیق روشن می شود. در این پایان نامه سبک زندگی فردی زن مسلمان، سبک زندگی زن مسلمان در خانواده، سبک زندگی زن مسلمان در جامعه و آسیب های سبک زندگی زن مسلمان و راه های برون رفت از آن از نگاه قرآن و روایات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در نتیجه روشن می شود که در سبک زندگی اسلامی بر اساس آیات قرآن و روایات، ایمان و عمل صالح، صداقت و راست گویی و پاکی و پاکدامنی از مهم‌ترین ویژگی زن مسلمان می باشد. در سبک زندگی زن مسلمان به پاکدامنی، رعایت حجاب، پرهیز از خودآرایی، چشم چرانی و رعایت حیا تأکید شده است. یکی دیگر از وظائف مهم زن مسلمان در سبک زندگی اسلامی احسان به والیدین، اطاعت از همسر و تکریم و احترام کودکان می باشد. در سبک زندگی اسلامی زن می تواند با رعایت شرائط در جامعه به فعالیت داشته باشد. راه های برون رفت از آسیب های سبک زندگی زن مسلمان، اطاعت از دستورات خدا و معصومین (ع) می باشد. هدف از این نوشته ارائه الگوی قرآنی و روایی در سبک زندگی زن مسلمان می باشد. در این تحقیق از کتب تفسیری و روایی فریقین و هم چنین از کتب مربوط به این موضوع با روش کتاب خانه ای استفاده شده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، قرآن ، روایات ، زن مسلمان ، خانواده، ، جامعه.

39

سبک زندگی سیاسی و مبانی نظری آن از منظر امام خمینی رحمه الله

سید حامد عنوانی

موسوی

دانشگاه فردوسی دانشکده الهیات

1398

دکترا

چکیده: سبک زندگی سیاسی، شیوه های خاص مواجهه با مهم‌ترین وظایفی است که به جهت نیل به اهداف حاصل از باورها، عواطف و شرایط محیطی در ساحت زندگی سیاسی شکل می گیرد. هر سبک، متأثر از مبانی نظری و مولفه های است که آن سبک را از شیوه های متداول، متمایز می سازد. با توجه به شخصیت معاصر امام خمینی(رحمه الله) و اقدام بی‌نظیر ایشان در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و رهبری آن، در این رساله تلاش شده است مهم ترین مبانی نظری سبک زندگی سیاسی و نیز شیوه های مواجهه با مهم‌ترین وظایف زندگی انسان در حوزه سیاست از منظر ایشان تبیین گردد. بررسی توصیفی ـ تحلیلی آثار امام نشان می‌دهد سبک زندگی سیاسی ایشان متاثر از مبانی نظری برگرفته از حکمت متعالیه، کلام اسلامی، فقه، سیاست، عرفان و حقوق است؛ علاوه بر این وجود مولفه‌هایی مانند ارایه راه کارهای روزآمد، انعطاف پذیری، ساختارشکنی سبب شده است تا شیوه مواجهه امام در حوزه چالش‌ها و مسایل سیاسی تبدیل به سبکی منحصر به فرد گردد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، امام خمینی ره ، انسان شناسی ، سبک زندگی سیاسی ، جامعه توحیدی

40

سبک زندگی مطلوب خانواده‌ی مسلمان و بررسی مقایسه‌ای سبک زندگی خانوادگی خانواده‌های معاصر با آن

حمیده تابعی

محمد اکبری

دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشکده ادبیات

1392

ارشد

چکیده: خانواده مهم‌ترین و بنیادی‌ترین واحد انسانی می‌باشد و بخش عمده‌ای از حیات و سرنوشت آدمی در آن رقم می‌خورد لذا شاید کلیدی‌ترین ویژگی و شاخصه‌ی یک خانواده را بتوان رفتار فردی و متقابل اعضای خانواده با یکدیگر دانست. در دنیایی که به شدت متحول است، آیا ادیان هنوز هم می‌توانند انتظارات بشر از خود را برآورده کنند؟ و اگر پاسخ مثبت است، چگونه؟ و با توجه به این امر که خانواده یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی است و بسیاری از رفتار و شیوه‌های زندگی افراد در آن شکل و معنا می‌یابد، بررسی الگوهای رفتاری متناسب با قواعد دینی نیز اهمیت می‌یابند. یکی از راه‌های فهم و شناخت این الگوها، مطالعه‌ی رفتار بزرگان آن دین است. در علوم اجتماعی جدید، از این رفتار فردی و متقابل به سبک زندگی یاد می‌کنند. سبک زندگی به معنای علمی آن اموری را شامل است که به زندگی انسان، چه در بعد فردی و چه اجتماعی، مادی و معنوی او مربوط می‌شود. اموری نظیر بینش‌ها، گرایش‌ها و رفتارهای بیرونی، جایگاه‌های اجتماعی و دارایی‌ها که اموری عینی می‌باشند. این پژوهش با مطالعه‌ی رفتارهای خانوادگی حضرت علی و فاطمه علیهماالسلام ، به سوی شناخت سبک زندگی مطلوب یک خانواده‌ی مسلمان گام برداشت و پس از آن با مطالعه‌ی پدیدارشناسانه‌ی زندگی 9 خانواده بر اساس نمونه‌گیری هدفمند از بین زوج‌هایی که توانایی و تمایل انتقال داده‌های عمیق وغنی تجربیات زیسته‌ی خود از سبک زندگی و رفتارهای همسرانه داشتند، تلاش کرد تا این سبک زندگی معاصر را با آن الگوی به دست‌آمده مقایسه و تطبیق کند. این پژوهش کیفی است و هر دو بخش به روش پدیدارشناسی انجام گرفته است. در بخش اول پژوهش ابتدا با استفاده از مطالعه‌ی اسنادی تطبیقی و جمع‌آوری روایات معتبر و گردآوری آیات قرآنی مرتبط با موضوع مواد خام پژوهش فراهم گردید و سپس با روش پدیدارشناسی تاویلی به تحلیل موضوع پرداخته شد. در بخش دوم نیز کلیه‌ی مصاحبه‌ها با زوج‌های منتخب به‌صورت مکتوب درآمد. طول مصاحبه‌ها بین 55 تا 120 دقیقه متغیر بود. سپس مضامین اصلی و فرعی مصاحبه‌ها استخراج و دسته‌بندی شد. در نهایت با مقایسه‌ی مضامین منتج از منابع اسلامی و نیز مصاحبه با زوج‌ها، این نتیجه حاصل شد که سبک زندگی نمونه‌‌های منتخب ضمن حفظ مشابهت در اصول و خطوط کلی، در جزییات و مصادیق تفاوت‌هایی با نمونه‌ی مطلوب دارند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، پدیدارشناسی ، روابط زوجین ، سبک زندگی اسلامی

41

سبک زندگی و نگرش‌های تقدیرگرایانه

لیلا کریم‌زاده

محمدمهدی رحمتی

دانشگاه گیلان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی

1389

ارشد

چکیده: تحقیق حاضر با هدف بررسی تاثیر سبک زندگی بر روی نگرش های تقدیرگرایانه در میان دانشجویان دانشگاه گیلان انجام شده است . اهداف این پژوهش به‌طور خلاصه عبارتند از : برآورد میزان تقدیرگرایی در میان دانشجویان وتحلیل نگرش های تقدیرگرایانه با توجه به موقعیت اقتصادی و فرهنگی آن‌ها . جامعه آماری این پژوهش را کلیه دانشجویان دانشگاه گیلان در سال تحصیلی 90-89 تشکیل می دهند که با حجم نمونه 400 نفر مورد مطالعه قرار گرفته اند.در این پژوهش به مطالعه تاثیر پایگاه اقتصادی-اجتماعی ،سرمایه اقتصادی،رشته تحصیلی،سرمایه فرهنگی،جنس ومدیریت بدن بر میزان تقدیرگرایی پرداخته شده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، سرمایه فرهنگی ، مدیریت بدن

42

شاخص‌های سبک زندگی معنوی و راهکارهای گسترش آن در قرآن و حدیث

زهرا ساجدی

مروتی

موسسه آموزش عالی باختر ایلام

1395

ارشد

چکیده: موضوع سبک زندگی، در قرن حاضر یکی از مهم‌ترین سوا لاتی است که همواره فکر تمام ادیان الهی و سایر مکتب‌های بشری را به خود مشغول کرده است. به‌طوری‌که همگان ادعای عرضه‌ی الگوی سبک زندگی ایده‌آل رادارند. ولی در این میان بین تمام مکاتب، مکتب اسلام به‌عنوان جامع‌ترین دین آسمانی سبک زندگی برتری را به بشریت ارزانی می‌دهد. قرآن کریم، این کتاب الهی به‌مانند قانون اساسی مسلمین، بسیاری از جزییات مسائل اخلاقی، اجتماعی سیاسی، فرهنگی مسلمانان را ناتمام نگذاشته است. در لابه‌لای دستورات مهم و اساسی به این جزییات نیز پرداخته است تا مسلمانان درکناراصول کلی و انسانی الگویی مشخص برای سبک زندگی خود داشته باشند. تحقیق حاضر به بیان شاخصه‌های سبک زندگی معنوی در قرآن کریم نظیر جامعیت، فطرت، جاودانگی، عقلانیت، مسئولیت‌پذیری، قانون‌مندی، محبت ورزی و...می‌پردازد. محقق برای نهادینه شدن سبک زندگی اسلامی در بطن خانواده‌ها به بیان راهکارهایی چون انس با قرآن، کرامت و عزت‌نفس، مشورت کردن وامانت داری و... پرداخته است. محقق از روشی توصیفی- تحلیلی، در یک بررسی جامع از تمام آیات قرآن کریم، آیات مربوط به موضوع پژوهش را با توجه به معنای آن استخراج کرده است و بعد از بررسی لازم و با استفاده از منابع متعدد و متنوعی در این زمینه آن‌ها را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، قرآن

43

صفات ارزشیِ سبک‌ ساز در زندگی مؤمنانه

سید یحیی مرتضوی

دکتر فعالی

مدیریت حوزه علمیه استان قم

1397

سط4

چکیده: سبک زندگی مؤمنانه که نگرشی بر زیست انسانی با محوریت ایمان است، برگرفته از بینش‌ها، ارزش‌ها و رفتارهاست. دراین‌بین ابعاد شخصیت، صفات و ویژگی‌های انسانی، زمینه‌ساز، شکلدهنده و ارتقاء بخشِ قواعد رفتاری در حیات ایمانی می‌باشد.

سبک زندگی انسان‌ها به‌صورت تدریجی شکل می‌گیرد و آهسته‌آهسته نیز تغییر می‌کند. همچنین عوامل مختلفی در این شکل‌گیری تأثیرگذارند. عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی، چگونگی زیستن را برای انسان تعریف می‌کنند. از سوی دیگر وسایل ارتباط‌جمعی به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی، نقش وسیع و شگرفی در ساختار زندگی مردم‌دارند. دقت در این مطالب بررسی بیشتر را به همراه داشته و ضرورت این تحقیق را دوچندان می‌کند.

ترسیم الگوهای زیستن به جهت نیل به زندگی در پرتو آرامش و نشاط، ازجمله آمال و آرزوهای دیرینه بشریت می‌باشد. تغییرات سریع، گسترده و عمیق در عصر حاضر، به‌طورقطع ایران و سایر کشورهای اسلامی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بهترین شیوه مواجهه با این تغییرات، مدیریت و کنترل آن‌هاست. یکی از مؤلفه‌های مدیریت این تغییرات، ارائه الگوی مطلوب زندگی برگرفته از آیات و روایات است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و لزوم پرداختن به چنین تحقیقاتی را بروز می‌دهد.

بی‌تردید آموزه‌های اسلامی به دلیل خاتمیت و جاودانگی مشتمل بر الگوها و قالب‌هایی ناظر بر زندگی مؤمنانه می‌باشد،  تبیین صفات ارزشی سبک‌ساز با الهام از این آموزه‌های دینی، در ترسیم این الگوها، هدف پژوهش حاضر است. برای رسیدن به این منظور، نخست باهدف استخراج صفات پسندیده و ناپسند یک‌بار به شکل کامل قرآن کریم مطالعه و همه صفات در جدولی به همراه آیات و آدرس آن‌ها آورده شد. سپس در مرحله دوم تمام آیات ترجمه‌شده و برای هر آیه کلیدواژه‌ای اختصاص یافت. در مرحله سوم کلیدواژه‌ها به همراه آدرس آیات در جدولی جداگانه تدوین شد. پس‌ازآن و در مرحله چهارم صفات مشابه در یکدیگر حتی‌المقدور ادغام‌شده و در لیستی به دو گروه صفات مثبت و منفی یا پسندیده و ناپسند تقسیم گردید. در مرحله پنجم و آخرین مرحله این صفات در سه گروه بینشی، ارزشی و رفتاری طبق الگوی برگزیده قرارگرفته و جدولی به‌عنوان جدول صفات بر مبنای الگوی برگزیده تدوین شد. البته در این راستا با مراجعه به روایات نیز مؤیداتی ارائه‌شده است

یافته‌های این پژوهش که به شیوه توصیفی- تحلیلی انجام پذیرفته شامل تقسیم‌بندی سطوح صفات به بینشی، ارزشی و رفتاری با دو رویکرد ایجابی و سلبی و همچنین تنظیم جدول صفات بر اساس الگوی برگزیده از بین الگوهای فراوان در این راستا، تبیین صفات به انضمام بیان جایگاه و نقش این صفات در شکل‌گیری شخصیت ایمانی بر اساس آیات و روایات می‌باشد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، صفات ارزشی، عوامل سبک‌ساز، زیست ایمانی، بینش‌ها و ارزش‌ها، رفتارهای مؤمنانه، ایمان، انفاق

44

ضرورتها، کارکردها و موانع تحقق امربه‌معروف و نهی از منکر به‌عنوان یکی از عناصر سبک زندگی اسلامی

کاظم مطلبی

سلیمی

حوزه علمیه قم

1396

سط 3

چکیده: امربه‌معروف و نهی از منکر دو فرع از فروع دین و آموزهای اسلامی است. این دو هنجار دینی، تربیتی و کنترلی، راهکارهای مؤثری برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و درمان آن‌ها به شمار می‌آیند. اما متأسفانه پذیرش و تحقق آن‌ها در جامعه اسلامی و اقشار مختلف توأم با نوعی تردید یا غفلت بوده است.

ناآشنایی جامعه نسبت به جایگاه، اهمیت، ضرورت و کارکرد امربه‌معروف و نهی از منکر، از مهم‌ترین دلایل پرداختن به آن در پایان نامة پیش رو است. ازاین‌رو در پژوهش حاضر اهدافی همچون آگاهی بخشی و تبیینی روشن از ضرورت و نقش امربه‌معروف و نهی از منکر به‌عنوان راهکاری اسلامی جهت بهبود بخشیدن به زندگى مادى انسان‌ها و تدوین منبعى براى تبلیغ و فرهنگ‌سازی آن مدنظر بوده است. روش تحقیق در این پایان‌نامه، تحلیل محتوای کیفی استقرایی و شیوة گردآوری داده‌ها، کتابخانه‌ای بوده است. با توجه به نتایج تحقیق حاضر امربه‌معروف و نهی از منکر، راهکارهایی اساسی جهت تنظیم مناسبات اجتماعی و روابط بین فردی و جمعی و ضامن اجرای برنامه‌های شریعت اسلام بوده و همچنین حضور در جمع های دینداران، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زمینه‌های اجرا و تحقق این دو فریضه الهی به شمار می‌آید. همچنین توجه به کارکردها و موانع تحقق امربه‌معروف و نهی از منکر، به‌ویژه از دیدگاه آیات قرآن و روایت‌های اهل‌بیت ، از عوامل مهم توسعه و تبیین آن برای متولیان فرهنگی جامعه بوده تا با دیدی روشن‌تر زمینه‌های پذیرش و اقبال اجتماعی این دو فریضه را در سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دنبال نمایند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، امربه‌معروف، نهی از منکر، سبک زندگی اسلامی، ضرورت امربه‌معروف و نهی از منکر، کارکرد امربه‌معروف و نهی از منکر، موانع تحقق امر به معرف و نهی از منکر

45

طراحی الگوی سبک زندگی انسان منتظر

رباب جباران

محمد هاشمیان

دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

1392

ارشد

چکیده: هر انسانی در زندگی خود هدفی را انتخاب می‌کند وسعی می‌کند تا تمام تلاش‌ها وسختی کشیدن‌هایش در مسیر رسیدن به آن هدف قرار گیرد و این باعث می‌شود که زندگی انسان معنادار شود و ارزش پیدا کند. یکی از بهترین هدف‌ها رسیدن به مقام بندگی خداوند است و برای رسیدن به این هدف باید ابتدا امام و حجت خداوند را بشناسیم و با او همراه شویم و اکنون که امام زمان ما در غیبت به سر می‌برند و ما منتظر ظهور ایشان هستیم زندگی خود را باید آنگونه که شایسته یک انسان منتظر است قرار دهیم. مسأله اصلی این تحقیق این است که «سبک زندگی یک انسان منتظر چگونه باید باشد؟» در این تحقیق با تکیه بر روش تحلیل مضمون، منابع دینی و آثار مرتبط با سبک زندگی دینی مورد بررسی قرار گرفته است. در این فرآیند، در گام نخست 63 مضمون پایه شناسایی و سپس با این مضامین در قالب 14 مضمون سازمان دهنده، طبقه بندی شده اند، این مضامین عبارتند از: 1- الگوی مصرف 2- اوقات فراغت 3- معاشرت 4- تربیت 5- تعلیم و آموختن 6- پوشش 7- رسیدن به غنا 8- امر به معروف و نهی از منکر 9- اتحاد 10- عزت 11- دوری از ریا 12- توسل 13- تولی و تبری 14- رسیدن به معرفت و یقین. در گام نهایی، سه مضمون فراگیر، یعنی ابعاد رفتاری سبک زندگی، ابعاد ارزشی و هنجاری سبک زندگی و ابعاد معرفتی سبک زندگی، برای صورت بندی به الگوی سبک زندگی انسان منتظر، استخراج شده است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، انتظار، الگو، تحلیل مضمون، مضمون پایه، مضمون سازمان دهنده، مضمون فراگیر، امام عصر (عج)

46

طراحی مجموعه مسکونی به مثابه کالبدی جهت زندگی به سبک اسلامی

زهرا سهندی

پریسا هاشم پور

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

1395

ارشد

چکیده: جامعه اسلامی جهت حفظ ارزشهای اسلامی و بروز زندگی متعالی نیازمند تجدید نظر اساسی در عناصر و مفاهیم سبک زندگی غربی و جایگزین کردن مفاهیم سبک زندگی ایرانی- اسلامی است . مسکن از مهم ترین فضاهای معماری است که ارتباط نزدیکی با انسان دارد و نقش تعیین کننده ای را در روش زندگی او ایفا میکند. . کالبدی ورای خشت که با روح زندگی آمیخته است ، بر آن اثر می گذارد و از آن اثر می پذیرد. محل زندگی یک مسلمان باید برای پاسخگویی به نیازهای صورت زمینی و سیرت الهی او توانمند و پذیرای متعهدی برای سبک زندگی اسلامی باشد. هدف، حصول نتایجی است تا بتواند راهنمایی برای آن بخش از جامعه اسلامی باشد که دغدغه ی سبک زندگی فردی و اجتماعی ساکنان خانه ها را دارند. سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد یا گروه می باشد. از موارد تاثیرگزار بر سبک زندگی می توان به حوزه های زیست محیطی، اقتصادی، دین و فرهنگ و روابط اجتماعی اشاره کرد، لیکن حوزه "دین و فرهنگ" به خاطر تاکید ویژه صاحب نظران عرصه سبک زندگی از تأثیرگذارترین حوزه ها بر سبک زندگی می باشد. در این فرصت تحقیقاتی "دین و فرهنگ" در بستر اسلام و بوم ایران در نظر گرفته خواهد شد. به این ترتیب با مطالعه منابع اصلی دین یعنی، قرآن و سنت، اصول سبک زندگی اسلامی به شرح زیر استخراج شد. و به اصول سبک زندگی اسلامی شامل توحید، محرمیت، طهارت، اعتدال، بهره مندی، تعامل، هندسه و تناسبات، آرامش و امنیت در این تحقیق رسیده شد. بهترین منبع برای مشاهده مصادیق عینی و کالبدی اصول سبک زندگی اسلامی ، خانه های سنتی ایران است که آنها را به بهترین شکل به منصه ظهور رسانیده است. در ادامه بر اساس اصول بدست آمده، ویژگی های کالبدی پیشنهاد شده است. سپس نمونه های موردی از سه دوره تاریخی ، میانی و معاصر ایران به صورت تحلیلی بررسی و اصول سبک زندگی اسلامی-ایرانی در سیر تحولات آنها بررسی شد.در نتیجه با عنایت به آموزه های دین اسلام، فرهنگ غنی ایرانی و واکاوی آموزه هایی از معماری و شهرسازی سنتی ایران، مولفه های کالبدی و غیر کالبدی استخراج شد و با استفاده از آنها و بهره مندی ازتعامل دوطرفه بین محیط و رفتار انسان و تأثیر پذیری آنها بر یکدیگر به طرحی کیفی از مجموعه های مسکونی پرداخته شد تا با بکارگیری از الگوهای بدست آمده قابلیت اثر گذاری بر سبک زندگی کاربران خود را داشته باشد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، مسکن، دین، فرهنگ و معماری اسلامی

47

طراحی مسکن 5 خانواری در شیراز بر اساس سبک زندگی اسلامی

الهام راغب

حمیدرضا شریف

دانشگاه شیراز

1396

ارشد

چکیده: نقش مسکن به‌عنوان نخستین فضا ی معماری که ارتباط طولانی وگسترده با آن برقرار میشود، در زندگی انسان ها حائز اهمیت فراوانی می باشد. انسان برای رسیدن به کمال نیازمند خانه ای است که پاسخگو ی نیاز هایش باشد. مسکن باید متناسب با شیوه زندگی هر انسان طراحی شود تا در نهایت بتواند فراهم کننده بستری جهت رشد مادی و معنوی او باشد. اما متاسفانه مسکن امروز متاثر از فرهنگ و سبک زندگی غربی می باشد. با توجه به مشکلاتی که گونه های امروزی مسکن با آن مواجه هستند، هدف از این تحقیق شناسایی شاخصه های سبک زندگی اسلامی و ارائه راهکار هایی برای آن، در راستای کمک به این مهم است. در تحقیق حاضر، بخش نظری، با رویکرد کیفی و ابزار مطالعات کتابخانه ای و با استفاده از روش تحلیلی -توصیفی به ارائه چهارچوب نظری پرداخته ایم. در نهایت یافته های حاصل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و نتایج در قالب نمودار ارتباط سبک زندگی اسلامی و مسکن ارائه‌شده است. در راستای تحقق هدف خلقت و پاسخگویی به نیاز های مادی و معنوی انسان ها، به‌ویژه مسلمانان با شناسایی شاخصه های سبک زندگی اسلامی و ارائه راهکار هایی معمارانه در طراحی مسکن مطابق با این شاخصه ها، الگوی سبک زندگی اسلامی را در جهت شکل دادن ساختار نگرشی نسل جوان بر این مبنا و کمک کردن به ارتقاء سطح کیفی و رضایت مندی محیط خانه ها نهادینه می کنیم.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، مسکن اسلامی، اصول طراحی.

48

طراحی و ارزیابی مدل ایرانی مولفه های روانشناختی سبک زندگی سلامت محور

مهدی طاهری

جعفر حسنی

دانشگاه خوارزمی

1396

دکترا

چکیده: پژوهش حاضر با هدف شناسایی عوامل روان‌شناختی موثر بر سبک زندگی سلامت‌محور و ارزیابی مدل روان‌شناختی نگرش به سبک زندگی سلامت‌محور انجام شد. روش: این پژوهش به روش آمیخته (کیفی-کمی) انجام شد. مطالعه نخست به روش کیفی و با رویکرد داده‌ بنیاد انجام شد. بدین منظور ۱۶ نفر از شهروندان تهرانی به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند و با استفاده از روش مصاحبه مورد مطالعه قرار گرفتند. در مطالعه دوم که با استفاده از روش کمی انجام شد ابتدا بر اساس نتایج مرحله کیفی، مقیاس روان‌شناختی سبک زندگی سلامت‌محور تهیه و اعتباریابی شد و سپس مدل پیشنهادی پژوهش با استفاده از روش مدل‌یابی معادلات ساختاری مورد آزمون قرار گرفت. یافته‌ها: نتایج کدگذاری و تحلیل داده‌ها در بخش کیفی منجر به شناسایی ۴ مقوله ویژگی‌های شخصیتی، باورها، توانمندی‌ها و نگرش‌ها و ۱۵ زیرمقوله شد. یافته‌های پژوهش نشان داد که تمامی بارهای عاملی زیرمقوله‌ها بر ابعاد چهارگانه مدل روان‌شناختی سبک زندگی سلامت‌محور و ضرایب مسیر مستقیم و غیر مستقیم مدل به جز ضریب مسیر مستقیم باورها به نگرش‌ها معنادار هستند. همچنین یافته‌ها نشان داد که مدل توانسته ۳۷ درصد از تغییرات مربوط به نگرش به سبک زندگی سلامت‌محور را تبیین کند. بر اساس یافته‌‌ها، مدل مفهومی پژوهش، توسط داده‌های تجربی در بخش کمی حمایت شد. نتیجه‌گیری: عوامل روان‌شناختی می‌توانند سبک زندگی سلامت‌محور را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین آموزش و ارتقای این عوامل در افراد جامعه می‌تواند تا حدودی سبک زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین، انجام پژوهش برای بررسی نقش آموزش این عوامل به افراد جامعه در تغییر سبک زندگی سلامت‌محور آن‌ها، کاربردی خواهد بود.

واژگان کلیدی: سبک زندگی،  روان‌شناختی ، سبک زندگی سلامت‌محور ، مطالعه آمیخته

49

قرآن و سبک زندگی (در ابعاد فردی و اجتماعی)

فاطمه رضا زاده

اشرف میکائیلی

دانشگاه محقق اردبیلی

1395

ارشد

چکیده: یکی از مسائل مهم و کلیدی در زندگی انسان شناخت سبک زندگی است و شناخت سبک زندگی منوط به شناخت مبانی سبک زندگی اجتماعی مطلوب است که جنبه ریشه‌ای دارد و در حقیقت باید از آیات و روایات اخذ شود. که در این پژوهش پس از بررسی کلیات مرتبط با بحث، مبانی یک زندگی در 3 فصل مورد بررسی قرار گرفته است: فصل اول شامل مبانی کلامی سبک زندگی از قبیل مبانی اعتقادی، مبدأشناسی، معاد‌شناسی، راهنماشناسی مورد بررسی قرار گرفته و در فصل دوم مبانی انسان‌شناسی از قبیل احترام انسان، فطرت الهی انسان، خلیفه‌اللهی انسان، محدودیت آزادی انسان مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت در فصل سوم مبانی سبک زندگی اجتماعی انسان از قبیل مدنی‌بودن و مبانی اجتماعی سبک زندگی مسلمانان با یکدیگر مانند اخوّت، وحدت، مساوات بین مسلمانان و مبانی اجتماعی مسلمانان با غیرمسلمانان از قبیل نفی سبیل، تولّی و تبرّی و ا ستکبار ستیزی مورد کنکاش قرار گرفته است، در این تحقیق از روش تحلیلی و کتابخانه‌ای استفاده شده است این پژوهش از جهاتی دارای نوآوری است چون درتحقیقات مبانی نظری سبک زندگی اجتماعی مطلوب در یک مجموعه مورد بررسی قرارنگرفته است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، مبانی نظری سبک زندگی اجتماع- آیات و روایات

50

مبانی نظری سبک زندگی اجتماعی مطلوب از منظر آیات و روایات

سجاد رضایی کیش

ابراهیم ایزد خواه

دانشگاه قم، دانشکده الهیات و معارف اسلامی

1393

ارشد

چکیده: یکی از مسائل مهم و کلیدی در زندگی انسان شناخت سبک زندگی است و شناخت سبک زندگی منوط به شناخت مبانی سبک زندگی اجتماعی مطلوب است که جنبه ریشه‌ای دارد و در حقیقت باید از آیات و روایات اخذ شود. که در این پژوهش پس از بررسی کلیات مرتبط با بحث، مبانی یک زندگی در 3 فصل مورد بررسی قرار گرفته است: فصل اول شامل مبانی کلامی سبک زندگی از قبیل مبانی اعتقادی، مبدأشناسی، معاد‌شناسی، راهنماشناسی مورد بررسی قرار گرفته و در فصل دوم مبانی انسان‌شناسی از قبیل احترام انسان، فطرت الهی انسان، خلیفه‌اللهی انسان، محدودیت آزادی انسان مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت در فصل سوم مبانی سبک زندگی اجتماعی انسان از قبیل مدنی‌بودن و مبانی اجتماعی سبک زندگی مسلمانان با یکدیگر مانند اخوّت، وحدت، مساوات بین مسلمانان و مبانی اجتماعی مسلمانان با غیرمسلمانان از قبیل نفی سبیل، تولّی و تبرّی و ا ستکبار ستیزی مورد کنکاش قرار گرفته است، در این تحقیق از روش تحلیلی و کتابخانه‌ای استفاده شده است این پژوهش از جهاتی دارای نوآوری است چون درتحقیقات مبانی نظری سبک زندگی اجتماعی مطلوب در یک مجموعه مورد بررسی قرارنگرفته است.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، مبانی نظری سبک زندگی اجتماع- آیات و روایات.

51

مبانی نظری سبک زندگی خانواده از منظر قرآن و روایات

محمد فاضل نیا

عنایت الله شریفی

دانشگاه علامه طباطبائی

1393

ارشد

چکیده: یکی از مباحث بسیار مهم سبک زندگی اسلامی، بحث در مورد مبانی نظری سبک زندگی خانواده می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: خداشناسی، هستی شناسی، فرجام شناسی و انسان شناسی. نگارنده در این پژوهش با هدف آشنایی با مبانی نظری سبک زندگی در خانواده، با مطالعات کتابخانه‌ای، تحلیلی و با استفاده از کتب تفسیری و روایی و روان‌شناسی، به اثبات فرضیه تحقیق و بیان آثار مبانی نظری در سبک زندگی پرداخته و به نتایج زیر دست یافته است. خدا‌شناسی به‌عنوان اولین باور دینی، مسیر زندگی را برای خانواده‌ها روشن می‌کند و آثار زیادی در زندگی خانواده‌ها دارد: تقویت ایمان، سلامت جسم و روان، آرامش روحی، وحدت و همبستگی، خوش بینی و معنایابی زندگی، تقویت روحیه رضا و تسلیم، تقوا، آسان شدن مشکلات و ایجاد روحیه صبر و بردباری، ازجمله آثار این مبنا می‌باشد. شناخت عالم هستی و نوع نگرش به آن، آثاری از قبیل: رعایت اعتدال بین دنیا و آخرت، استحکام خانواده در برابر مشکلات، احساس مسولیت در خانواده و امیدواری را در زندگی خانواده به ارمغان می‌آورد. فرجام شناسی، زندگی را از روزمره‌گی و تکراری بودن در می‌آورد و آثاری همچون: ایجاد انگیزه و اصلاح نگرش، آسان شدن مشکلات، خوش اخلاقی و احساس مسولیت اعضای خانواده، تعدیل و رهبری غرائز، معنابخشی به زندگی خانواده، جهت‌دهی به اقتصاد خانواده، در زندگی خانوادگی دارد. انسان‌شناسی و آگاهی از ابعاد وجودی انسان، هدفمندی و خلیفه خدا بودنش، خانواده‌ها را به سوی زندگی برتر سوق می‌دهد و آثاری همچون: گرایش به معنویات، نگرش مثبت به زندگی، ایجاد انگیزه و رعایت حقوق متقابل و وظایف خانوادگی، مهار کردن غرائز، رهایی از بی بندوباری، روشن شدن مسیر زندگی، پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، برنامه ریزی در تربیت فرزندان و وفاداری را در زندگی خانواده دارد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، خانواده ، مبانی نظری ، خداشناسی.

52

مبانی و اصول سبک زندگی ایمانی در فرهنگ قرآنی

محمد ضرغام

غضنفری

دانشکده علوم قرآنی تهران

1394

ارشد

چکیده: سبک زندگی ایمانی در فرهنگ قرآنی یکی از مسائل مهم جامعه به شمار رفته و در تمام شئون زندگی انسان تأثیرگذار است. بی توجهی مجامع اسلامی به سبک زندگی و تلاش روشمند و سیستمی دنیای غرب در این زمینه و تقلید کورکورانه مسلمانان از دستاوردهای علمی و فرهنگی غرب، یکی از اصلی‌ترین دلایل عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی است. البته در این‌که استفاده منطقی از دستاوردهای علمی و فرهنگی سایر ملت‌ها فی‌نفسه امری مفید است، بحثی نیست. اما همواره باید متوجه این نکته بود که هر تغییری در جامعه اسلامی باید همخوانی و هماهنگی مناسبی با مبانی و اصول سبک زندگی قرآنی داشته‌باشد. اینجاست که اهمیت درک مبانی و اصول سبک زندگی قرآنی آشکارتر می‌گردد. محقق کوشیده است تا در ذیل عنوان«مبانی و اصول سبک زندگی ایمانی در فرهنگ قرآنی» با رویکرد تحلیلی و توصیفی و استفاده از روش کتابخانه‌ای، پس از شناخت واژگان مرتبط با موضوع، به اصول«ارتباط انسان با خویش» که شامل دو اصل معرفت نفس و پرورش نفس می‌باشد، پرداخته و سپس به اصول «ارتباط انسان با خدا» که مبتنی بر دو اصل معرفت و عبادت است، بپردازد. نگارنده در ادامه که به مبحث «ارتباط انسان با دیگران(انسان‌ها)» اختصاص داشته، ضمن معرفی گروه‌های پنجگانه انسانی«شامل: خویشاوندان، مسلمانان، مومنان، اهل کتاب،"کفار و مشرکین"» به اصول مرتبط با گروه‌های مذکور پرداخته است و سپس در پایان به «ارتباط انسان با جهان طبیعت» که شامل حیطه‌های موجودات غیرانسانی(جماد، نبات، حیوان)، حوادث طبیعی(سیل، زلزله و...) و منابع زیست محیطی(آب، هوا و...) می‌باشد، اشاره نموده است. نتیجه‌ای که محقق از این رساله اخذ کرده این است که: سبک زندگی ایمانی، روش مواجهه‌ و رابطه برقرارکردن با هر شخص و موضوعی بر اساس تعالیم و آموزه‌های قرآنی بوده و سوق‌دهنده به حیات طیبه می‌باشد. انسان موجودی ربطی بوده و ارتباط او با خویش، خدا، دیگران(انسان‌ها) و جهان طبیعت مشخص می‌شود؛ که دراین‌بین انسان به‌عنوان عبد خداوند، تنها یک رابطه (و مسئولیت) حقیقی دارد و سایر رابطه‌ها (و مسئولیت‌ها) نتیجه و فرع مسئولیت الهی اوست و انسان در ازاء هر ارتباط قابل فرض با دیگری، مسئولیتی دارد که حق آن را باید کشف و اداء کند. لذا شناخت این ارتباطات اصلی و فرعی و به کارگرفتن آن تأثیر به سزایی در رشد و تعالی انسان داشته و او را به سوی سبک زندگی برگرفته از فرهنگ قرآنی رهنمون می‌سازد. واژگان کلیدی: سبک زندگی، فرهنگ قرآنی، ایمان، رابطه انسان.

واژگان کلیدی: سبک زندگی،  فرهنگ قرآنی ، ایمان ، رابطه انسان.

53

معنا بخشی اندیشه مرگ به زندگی و تاثیر آن بر سبک زندگی با تأکید بر آیات و روایات

مليحه نقی

سليماني اميري

دانشگاه معارف اسلامی قم

1396

ارشد

چکیده: آنچه در این نوشتار مورد بحث قرار می‌گیرد، معنا بخشی اندیشه مرگ به زندگی و تاثیر آن بر سبک زندگی است. اهمیت موضوع مرگ و معنای زندگی، روشن است؛ چرا که لا جرم، سرانجام آدمی مرگ است؛ بنابراین لازمه عقل و خرد آدمی، اندیشیدن به مرگ و توجه به آن است و اگر بتوان از این رهگذر معنایی به زندگی بخشید اهمیت موضوع، صدچندان می‌گردد. هدف در این نوشتار، توجه دادن به مرگ و پرداختن به جنبه هستی شناسانه آن است. به علاوه آثار ناشی از مرگ آگاهی و اندیشیدن به آن نیز، مورد بررسی قرار می‌گیرد. روش در این تحقیق، به توصیفی متمایل است که با رجوع به آیات و روایات و نظریات راجع به مرگ و معنای زندگی و تحلیل و توضیح آن شکل می‌گیرد. حاصل آنکه بینش نیهیلیستی مرگ را، نابود کننده زندگی می‌داند و این عقیده و به دنبال آن پیدا نکردن پاسخی قانع کننده برای معمای هستی، به بدبینی و احساس پوچی و بی‌معنایی، بی‌هنجاری، فروریختن ارزش کار و انزوا و افسردگی و... می‌انجامد. در مقابل در بینش اسلامی، مرگ پلی جهت انتقال انسان به حیات ابدی بوده و با بخشیدن جاودانگی به انسان، زندگی را معنادار می‌نماید. اندیشه مرگ و اعتقاد به موقتی بودن دنیا و وجود جهان واپسین برای حساب و کتاب سبک زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنین انسانی در زندگی فردی به زهد، خوش اخلاقی، کوتاه کردن آرزوها، صبر و تسلیم، اغتنام فرصت و... روی آورده و در زندگی اجتماعی خود، سلوکی متواضعانه، عادلانه، صادقانه، عزتمندانه، معتدلانه و مجاهدانه خواهد داشت.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، معنی‌شناسی، مرگ

54

معنادرمانی قرآن و تاثیر آن بر سبک زندگی

زکیه السادات شفعتی

محمد طاهری نژاد

دانشکده علوم قرآنی میبد

1393

ارشد

چکیده: معنادرمانی قرآن و تأثیر آن بر سبک زندگی هرچند از لحاظ لغوی واژه جدیدی است ولی در متن آموزه های دینی به‌ویژه قرآن کریم از ابتدای نزول مورد توجه شارع مقدس و سپس مفسران واقعی آن بوده است اما به دلیل غفلت بشر از این آموزه ها، پیچیدگی این جهان و تمدن عصر جدید به دام دنیای مدرنیته گرفتار شده و نتوانسته در سبک زندگی جدید به کلیه نیازهای خود به‌عنوان یک انسان دست پیدا کند. از این رهگذر، پس از نمایان شدن ظاهر پوچ این صفحه زندگی، انسان درصدد جستجوی معنایی برای زندگی و یا به تعبیر دیگر درصدد درمان دردها و رنج های خود برآمده است. حال در دنیایی که جز فرضیه ی ترویج مادی گری و زیاده خواهی هدفی دیگر ندارد، دچار غایتی نامعلوم و سرگشته شده و ناامیدانه در جستجوی معنا و راهی برای رهایی از مشکلات زندگی خود برآمده است. اما از دیدگاه اسلام، زندگی به گونه‏ای ترسیم شده که همراه با معانی معیّن و عمیقی است که ذاتاً حس مسئولیت را در انسان متبلور می کند. در این نوشتار، ویژگی های مذکور در قالب شیوه های معنادرمانی و نیز آثار آن بر سبک زندگی در دو وجه الهی و غیرالهی از قبیل مصداق نگرش به دنیا و مرگ و نگرش های غلط پرداخته و سپس به بررسی منشأ عوامل مادی و معنوی بی توجهی به قرآن همچون لقمه حرام، قطع رابطه با خدا و نیز پیامدهای مادی و معنوی این بی توجهی بر زندگی می پردازد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، معنی‌شناسی، شیوه زندگی، قرآن، معنی درمانگری

55

نقش آخرت‌گرایی در سبک زندگی اسلامی بر اساس نهج‌البلاغه

فاطمه مرادی کهنگی

حسین چراغی وش

دانشگاه لرستان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی

1394

ارشد

چکیده: نهج‌البلاغه بعد از قرآن کریم، بهترین منبع برای واکاوی مباحث اسلامی در زمینهی سبک زندگی است. تحکیم مبانی اعتقادی، نقش مهمّی در تحقّق سبک زندگی اسلامی دارد. یکی از این مبانیِ شکل دهنده‌‌ی سبک زندگی اسلامی، اعتقاد به معاد و زندگی دوباره است که از اصول دین مبین اسلام نیز به شمار می‌رود. معادباوری یک موضوع اعتقادی است که زیربنای کیفیّت زندگی، اعم از نیّات، گفتار و اعمال یک مسلمان را تشکیل می‌دهد. این پژوهش با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و به کارگیری ابزار کتابخانه‌ای به بررسی نقش آخرت‌گرایی در سبک زندگی اسلامی بر اساس نهج‌البلاغه پرداخته است و در آن، روابط چهارگانه‌ی انسان به‌عنوان گستره‌ی سبک زندگی در نظر گرفته شده که هر کدام در جای خود، از اهمیّت بالایی برخوردار است.

واژگان کلیدی: آخرت‌گرایی ، سبک زندگی ، نهج البلاغه

56

نقش خداباوری در سبک زندگی اسلامی از دیدگاه قرآن با تأکید بر تفسیر المیزان

نرگس جعفری

گرامی

دانشگاه معارف اسلامی قم

1396

ارشد

چکیده: سبک زندگی یکی از مسایل مهم در حوزه جامعه شناسی و روان شناسی است که تعریف آن با شاخص‌های اسلامی از ضروریات ترسیم جامعه آرمانی اسلامی و تفکیک جامعه مسلمانان از غیر مسلمان است. گرچه سبک زندگی عموماً ناظر به رفتارهای فرد یا گروه است اما از آنجا که رفتارهای انسان مبنی بر باورها و اعتقادات اوست توجه به باورها به‌عنوان زیرساخت سبک زندگی بسیار اهمیت دارد. در این تحقیق تاثیر خداباوری بر سبک زندگی از دیدگاه قرآن و با توجه به تفسیر شریف المیزان در چهار حوزه مواجهه با خود، با خدا، با دیگران و با طبیعت بررسی شده است. در رابطه انسان با خودش، اعتقاد به این که خداوند خالق اوست، او را گرامی داشته است، هستی او را باطل نیافریده و او را براساس فطرت توحیدی و الهی آفریده است می‌تواند نقش بسیار مؤثری در مواجهه معرفتی و رفتار با خود داشته باشد. در مواجهه انسان با خدا، توجه به اوصافی مانند خالقیت خداوند، مالکیت، ربوبیت و رازقیت موجب عبادت، توکل، ذکر و شکر می‌شود. در مواجهه انسان با دیگران، اعتقاد به اوصاف الهی مانند علیم بودن، خلاق بودن، غنی، رزاق، دوستدار صادقین تأثیر بسزایی در رفتارهای اجتماعی مانند مودت، صداقت، انفاق، عفو و گذشت، وفای به عهد و ... دارد. همچنین توجه به اوصافی مانند خالقیت خدا، مسخر کردن طبیعت توسط او و دوست داشتن پاکیزگان در رابطه انسان با طبیعت تأثیرگذار است و موجب بهره برداری صحیح از منابع طبیعی، آبادانی زمین و پاکیزگی محیط زیست می‌شود. البته در هر چهار حوزه رفتارای نادرستی هم وجود دارد که باور به خداوند و توجه به برخی اوصاف الهی موجب اجتناب از آن‌ها می‌شود.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، خداباوری، المیزان

57

نقش سبک زندگی اسلامی در تحقق اقتصاد مقاومتی

محسن صالح زاده

دکتر محمد دوستار

دانشگاه گیلان

1394

ارشد

چکیده: در سال‌های اخیر و با شدت گرفتن ﻓﺸــﺎﺭﻫﺎی ﻧﺎﺷــﯽ ﺍﺯ تحریم‌های ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ بین‌المللی، اقتصاد کشور در شرایط ویژه قرار گرفته است، مقام معظم رهبری با آگاهی کامل از حربه‌ی اقتصادی دشمنان و هدف‌ شوم آن‌ها از تشدید فشارهای همه‌جانبه به جمهوری اسلامی ایران، آنچه در چند سال اخیر مورد تأکید قرار داده‌اند بحث اقتصادی مقاومتی بوده است. در این شرایط بایستی استراتژی اقتصاد مقاومتی بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گرفته و نمود آن در سبک زندگی مردم کشور متبلور شود. اقتصاد مقاومتی به معنای حداقل کردن وابستگی‌ها به خارج و حمایت از تولید داخل می‌باشد. قدرت‌های غربی برآنند تا به هر نحوی به تغییر در سبک زندگی مردم در زمینه‌های مختلفی همچون تغییر در پوشش، رفتار مصرف‌کنندگان و غیره بپردازند. این پژوهش بر آن است تا به شیوه‌ی توصیفی تحلیلی و بر اساس نظریه‌ها و مطالعات پیشین به بررسی تأثیر سبک زندگی بر اقتصاد مقاومتی مردم بپردازد. نتایج این پژوهش نشان داد که با پیش‌بینی زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و متبلور شدن آن در زندگی مردم می‌توان در مقابل حربه‌های دشمنان ایستادگی کرد.

واژگان کلیدی: اقتصاد مقاومتی ، سبک زندگی

58

نقش سبک زندگی اسلامی در سلامت روانی

فاطمه قاسم زاده

محمدصادق شجاعی

جامعه الزهرا سلام الله علیها

1398

سط 3

چکیده: پژوهش حاضر با هدف برسی نقش سبک زندگی اسلامی در سلامت روانی با استفاده از منابع اسلامی (شامل قرآن، منابع حدیثی، تفسیری و اخلاقی) انجام شده است. روش به کار رفته در این پژوهش توصیفی- تحلیلی هست. برای این منظور ابتدا تاریخچه و مبانی نظری سبک زندگی اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه سبک زندگی به خصوص سبک زندگی اسلامی دارای اهمیت ویژه بوده و در سلامت روانی انسان موثر است. روایات بسیاری به این امر در زمینه های مختلف اشاره و توصیه کرده است. در این پژوهش نقش سبک زندگی اسلامی در سه بعد فردی، خانوادگی و اجتماعی بحث کرده است و تأثیر هر یک از اینها بر سلامت روانی مورد بررسی قرار گرفت. یافته های پژوهش نشان داد که عمل به دستورات دینی و به اصطلاح سبک زندگی در سه بعد فردی، خانوادگی و اجتماعی انسان را به سعادت می رساند و موجب سلامتی و آرامش روانی وی می شود. همچنین سبک زندگی اسلامی روابط افراد را در خانواده و اجتماع بهتر و مطلوب تر می کند و باعث موفقیت و پیشرفت افراد در زندگی و به‌ویژه فعالیت های اجتماعی می گردد. 

واژگان کلیدی: سلامت روانی، سبک، سبک زندگی اسلامی

59

نقش عقل عملی ( با تاکید بر دیدگاه آیت اله جوادی آملی ) در سبک زندگی

امیرمهدی اکرمی

محمد خوانین زاده

دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده علوم تربیتی

1392

ارشد

 چکیده: رفتار انسان‌ها را میتوان در 3 مرحله شناخت ، گرایش و عمل تحلیل نمود ،اما صادر کننده رفتارها ، (عقل عملی) و بایدها و نبایدهایی است که هر فرد در ذهن و درون خود شکل می‌دهد یا ناخود آگاه شکل می‌گیرد، و این بایدها و نبایدهاتحت تاثیر شناخت (هست ها) که در حوزه عقل نظری تقسیم‌بندی میشود تحلیل میگردد . در نتیجه با تغییر شناخت میتوان رفتار هاتغییر یا شکل داد ، و این رفتارها طبق نظر برخی از فلاسفه اسلامی موجب ملکه شدن آن شناخت خاص در شخصیت فرد میگردد ، به عبارتی رابطه متقابل شناخت و عمل و تاثیر این دو بر هم بایستی مورد توحه و تحلیل قرار گیردو تاثیر این دودر نهایت سبک زندگی فرد را تغییر خواهد داد.

واژگان کلیدی: سبک زندگی- عقل عملی- عقل نظری- عقل

60

نقش مشاوره روان شناختی در سبک زندگی اسلامی از دیدگاه آیات و روایات

سید شجاع درخشان

جعفر بچاری

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

1395

ارشد

چکیده: انگیزه ما از طرح این مسأله این بوده است که چون در جامعه امروزی، افراد کمتری در زندگی خود سبک زندگی اسلامی آنرا با توجه به آیات و روایات مورد توجه قرار داده، بیشتر به سراغ الگوهای خارج از حوزه دین می روند در حالی که دین برای سبک زندگی افراد جامعه برنامه دارد که رعایت آن موجب زندگی سالم می شود. هدف از این تحقیق، بررسی نقش مشاوره روان شناختی درسبک زندگی اسلامی از دیدگاه آیات وروایات می باشد،این تحقیق از نوع تحلیلی - توصیفی بوده و برمبنای آیات و روایات ونظر دانشمندان ازجمله دانشمندان غربی می باشد که دراین راستا به مشاوره با اهل فن و خبرگان تأکید شده چون گرفتن مشاوره موجب اتخاذ تصمیمات بهتر می شود که ما دراین پایان نامه تلاش کردیم نقش مشاوره روان شناختی در سبک زندگی اسلامی از نظر آیات و روایات را تبیین نماییم. پس از بررسی آیات و روایات و نظر دانشمندان به این نتیجه می رسیم که بهترین راه زندگی بهتر، رعایت آداب زندگی باتوجه به آیات و روایات است. یکی از آداب زندگی از نظر آیات و روایات مشاوره با اهل خبره و اهل فن می باشد که این امر نقش مهمی در رسیدن ما به سبک زندگی اسلامی ایفا می کند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی غیر اسلامی، سبک زندگی اسلامی، روان شناختی، سبک، زندگی، مشاوره

61

نقش معاد در سبک زندگی براساس آیات وروایات

غلامحسن کوهستانی

دادخدا خدایار

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

1395

ارشد

چکیده: معاد از اصول دین اسلام واز مهم‌ترین اعتقادات همه ی ادیان توحیدی است. وبه معنای بازگشت انسان به اصل وحقیقت هستی وحیات جاودانه است. زنده شدن انسان پس از مرگ برای حسابرسی ودریافت ثواب وعقاب اعمال و مسائل مربوط به عقاید واخلاق او در زندگی دنیوی می باشد. لذا بین سبک زندگی هر انسانی ومعاد وآخرت او ارتباط معناداری بر قرار می باشد. برهمین اساس سوال اساسی در این تحقیق آن است که، کم وکیف ارتباط باور به معاد ونقش آن در سبک زندگی یک انسان مسلمان از منظر آیات وروایات چیست؟ برای پاسخ به این پرسش به روش اسنادی به مطالعه ی آثار ومنابع مرتبط و نزدیک به موضوع اقدام واطلاعات وداده های جمع آوری شده، مورد بررسی وتوصیف وتحلیل قرار گرفت ودر نهایت پس از بحث وفحص، چنین استنباط ونتیجه گیری شد که اعتقاد وایمان و یقین به معاد وزندگی پس از مرگ به معنای حقیقی در همه ی ابعاد، مادّی و معنوی وجزئی وکلّی و فردی واجتماعی، و.. .. تأثیر ونقش مستقیم داشته، انسان را هدفمند، کمال طلب، سعادت خواه، خیر اندیش، صالح ومصلح، تحت نظارت ومحاسبه، پاسخگو ومتخلّق به اخلاق الهی، و... . می گرداند وبه تبع آن آثار مطلوب ونیکی در اصلاح جامعه ورشد وکمال همه جانبه ی آن در پی دارد به‌طوری که افراد وجامعه خود را تحت نظارت ومراقبت درونی و باطنی دانسته، بر خوردار از تقوی وخوف الهی می گردند وسبک زندگی خود را چنان تنظیم می کنند که بتوانند در محکمه ی عدل الهی جوابگوی آن باشند ودر محاسبه ومحاکمه ی آخرت سربلند وسعادتمند گردند.

واژگان کلیدی: سبک زندگی، معاد باوری، فضائل اخلاقی، ثواب و عقاب

62

نقش معادباوری در ساحت زندگی اجتماعی از منظر قرآن کریم

آمنه محمدی

شمس الله معلم

جامعه الزهرا سلام الله علیها

1399

سط 3

چکیده: معاد یکی از ارکان اصلی اعتقادی در ادیان الهی بوده و قران کریم در ایات متعددی از ایمان به اخرت سخن به میان آورده است که این اعتقاد نقش بسزایی در تربیت انسان ها و اعمال و رفتار آن ها در اجتماع دارد. در این نوشته به بررسی نقش معاد باوری در ساحت زندگی اجتماعی از منظر قرآن پرداخته شده است و با توجه به این که در بین منابع موجود، نوشته ای که با این عنوان نگاشته شده باشد، یافت نشد این پایان نامه در صدد بیان آثار معاد باوری در جامعه با توجه به مسائل اقتصادی، حقوقی، سیاسی و نظامی است. بدین جهت در پی فصولی که مشتمل بر پنج فصل است به این نتایج دست یافتیم که معاد باوری تاثیر عمیقی بر روابط افراد جامعه در سالم سازی اقتصاد و پرهیز از هرگونه اقتصاد حرام و بر قراری عدالت اجتماعی در جامعه و .... دارد و علاوه بر آن اعتقاد به معاد موجب تشکیل حکومت دینی شده که در سایه آن اهداف انبیاء و احکام الهی اجرا خواهد شد و حاکم اسلامی با برقراری عدالت در میان اقشار جامعه، حفاظت از سرزمین و ....

حکومت الهی که بر پایه اعتقاد به روز واپسین برقرار خواهد نمود. از طرفی به این امر دست یافتیم که افراد جامعه معاد باور، دارای روح ایثار و فداکاری بوده و از مرگ در راه خدا هراسی ندارند بلکه به استقبال آن خواهند رفت.  

واژگان کلیدی: سبک زندگی، ساحت، معاد باوری، زندگی اجتماعی، اقتصاد، حقوق، سیاست، مسائل نظامی.

               

 

 


 


نمایه ISC

نتیجه تصویری برای نمایه isc

فایل های مورد نیاز

دستور العمل پایان نامه های  فارسی
   
دستور العمل پایان نامه های انگلیسی 
   
فونت های مورد نیاز

پوستر همایش

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی و پیاده سازی شده توسط : همایش نگار ( ویرایش 10.0.0)